Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Do Evropy pluje loď s 570 migranty z Afriky

Do Evropy pluje loď s 570 migranty z Afriky
Migranti na lodi Ocean Viking. | zdroj: Profimedia

Humanitární loď Ocean Viking francouzské nevládní organizace SOS Méditerranée minulý týden nalodila u afrických břehů z vratkých člunů na 570 migrantů, informuje agentura EFE.

Teď s nimi pluje ve Středomoří a bude čekat na povolení je vylodit. Obvykle ho dostane po několika dnech od Itálie, jejíž ostrovy Lampedusa či Sicílie bývají lodi nejblíže

„Při operaci v noci na pondělí zachránila z dřevěného člunu u libyjských břehů Ocean Viking 369 migrantů. Akce trvala pět hodin,“ oznámil provozovatel lodi na sociálních sítích.

Od pátku to byla už šestá záchranná operace tohoto plavidla, které je jedinou civilní lodí fungují ve Středomoří k záchraně migrantů plujících z Afriky do Evropy. Na palubě je tak už 570 migrantů.

Italská námořní úřad několika lodím nevládních organizací, mimo jiné plavidlům Open Arms, Sea Eye 4, Alan Kurdi, Sea Watch 3 a Sea Watch 4 a od víkendu také lodi Geo Barents, nepovolil vylout na moře. Zdůvodnilto technickými a bezpečnostními nedostatky lodí pro záchranu tak velkého množství lidí.

Agentura EFE připomíná, že v první polovině letošního roku ve Středomoří zemřelo přes 720 lidí ve snaze doplout z Afriky do Evropy.

Z dat Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyplývá, že letos přes moře do Itálie, Řecka, Španělska, na Kypr a na Maltu dorazilo do konce června 35 073 běženců.

Zdroje: