Dnes je sobota 13. prosince 2025., Svátek má Lucie
Počasí dnes 4°C Mlha

Diplomat Jankovich: Dalík si řekl o půl miliardy, byl jsem u toho

10. 10. 2012 – 14:23 | Zpravodajství | Michal Polák

Diplomat Jankovich: Dalík si řekl o půl miliardy, byl jsem u toho
Marek Dalíkzdroj: Mediafax

Obvinění lobbisty Marka Dalíka v kauze nákupu transportérů Pandur souvisí pravděpodobně s výpovědí bývalého diplomata USA v Bosně a Hercegovině Victora Jackoviche.

Slovenský zbrojař Miroslav Výboh policii údajně vypověděl, že neslyšel, že by Dalík úplatek žádal. Řekl to Slovenskému rozhlasu. Schůzky, na níž podle vyšetřovatelů zazněla od Dalíka žádost o zhruba půlmiliardový úplatek, se kromě Výboha účastnil také Jackovich a bývalý manažer rakouské firmy Steyr Stephan Szücs. 

Szücs již dříve rakouské policii vypověděl, že Dalík si o obří úplatek řekl. Lobbista a blízký spolupracovník bývalého premiéra Mirka Topolánka to tehdy označil za "úplný nesmysl". Slovenská policie dnes odmítla potvrdit, zda v případu pomohla českým kolegům. "Nebudeme poskytovat žádné informace," řekla mluvčí policejního prezidia Andrea Dobiášová. 

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec Lidovým novinám řekl, že výslech svědka prováděli jeho lidé. Jestli jím byl Jackovich, který později dělal i poradce firmy Steyr, však nesdělil. Podle něho má policie stejně jako v případu bývalého náměstka ministra práce Vladimíra Šišky dostatek důkazů. Dodal, že pokud by více než polovina z mediálně známých kauz skončila u soudu osvobozujícími verdikty, prý ve své funkci skončí. 

Dnes se rozhodne o vazbě

O nákupu 107 transportérů pro českou armádu za 14,4 miliardy korun od společnosti Steyr rozhodl Topolánkův kabinet na jaře 2009, smlouva byla s rakouskou firmou podepsána krátce poté. 

Dalíka protikorupční policie zadržela v neděli večer při cestě z baru, obvinila ho o den později. Detektivové jej stíhají proto, že v roce 2007 prý za peníze slíbil pomoc při sjednání zakázky, aniž mohl cokoli reálně ovlivnit. Údajně tedy chtěl někoho uvést v omyl. Martinec také nevyloučil, že pokud policie získá více důkazů, mohla by jeho jednání překvalifikovat či stíhání rozšířit. Lobbista je obviněn z pokusu o podvod, hrozí mu až desetileté vězení. 

Obvodní soud pro Prahu 4 dnes bude rozhodovat o tom, zda uvalí na Dalíka vazbu. Státní zástupce ji v úterý navrhl z obavy, že by muž mohl utéct a ovlivňovat dosud nevyslechnuté svědky. 

Podle serveru Insider Dalík při prvním výslechu uvedl, že za kauzou je financování politických stran. Zdroj obeznámený s případem deníku řekl, že Dalík před vyšetřovateli mluvil o tom, že pokud byla v kauze pandurů nějaká korupce, je třeba ji hledat u ČSSD za vlády tehdejšího premiéra Stanislava Grosse. Sociální demokraté spojování své strany a financí s kauzou odmítli.

Předchozí článek

Nobeluvu cenu za chemii dostali dva Američané

Následující článek

Topolánek: Za zadržením Dalíka stojí vnitřní boj v ODS

Nejnovější články