ČSSD vyzve Benešovou, aby odešla ze strany; ta to odmítá

- Aktuality autor: Michal Polák

Sociální demokracie vyzve svou bývalou místopředsedkyni Marii Benešovou, která přijala post ministryně spravedlnosti ve vznikající vládě Jiřího Rusnoka, aby odešla ze strany. Dnes to sdělil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Víc prý věc řešit nechce, protože kabinet, který vzniká z popudu prezidenta Miloše Zemana, nemá budoucnost. Benešová odejít odmítá, straně prý neškodí. 

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

"Pokud některý ze členů ČSSD poruší rozhodnutí sociální demokracie o tom, že nevstupujeme do prezidentské vlády, vyzve ho vedení strany, aby z ČSSD vystoupil," napsal v textové zprávě Sobotka na dotaz, jak bude jeho strana postupovat vůči Benešové. "Vzhledem k tomu, že Rusnokova vláda nedostane důvěru a poté skončí, nebudeme těmito věcmi jinak ztrácet čas." 

"Mě to strašně mrzí, co pan Sobotka řekl, a opravdu jsem tím velmi roztrpčena," řekla v reakci Benešová, která prý byla Rusnokem oslovena jako odborník, nikoliv jako člen ČSSD. Nemyslí si tudíž, že by porušila stranické usnesení, že sociální demokracie nebude bez nových voleb vstupovat do vlády. 

"Já té straně rozhodně nejdu dělat ostudu, já se s ní ztotožňuji, že je potřeba, aby skončila pravicová vláda, já k tomu chci přispět," uvedla bývalá místopředsedkyně sociální demokracie s tím, že prohlášení Sobotky jsou schizofrenní, protože jeho první reakce na Rusnokovu vládu byla pozitivní a teď ji kritizuje. 

Sobotka vznikajícímu kabinetu vyčítá především to, že se mu připomíná spíše vládu Strany práv občanů - zemanovců (SPOZ) než vládu odborníků. Ve středeční tiskové zprávě se předseda ČSSD také zmínil o tom, že Benešová má vést kandidátku SPOZ ve středních Čechách. 

"To skutečně byla lež, naprostá lež, protože, kdybych chtěla kandidovat za zemanovce, tak už jsem mohla před čtyřmi lety," ohradila se Benešová, která prý Sobotkovy vzkazy přes média považuje za trapné a nedůstojné. Žena, která ještě do letoška stála ve vedení ČSSD, také zdůraznila, že nemá ráda přeběhlictví, a proto stranu měnit nebude. 

Podle Sobotky, který požaduje rychlé rozpuštění Poslanecké sněmovny a předčasné volby, se však účast na Rusnokově vládě neslučuje se členstvím v sociální demokracii. Očekává proto, že sociální demokraté, kteří do kabinetu vstoupí, ukončí své členství ve straně. 

Vedení ČSSD bude muset v tomto ohledu dost možná apelovat i na další straníky vedle Benešové. Nabídku na post ministra zahraničí totiž dostal bývalý diplomat Jan Kohout, který ji zvažuje, a hovoří se i o dalších možných kandidátech z řad největší opoziční strany.

Tagy: ČSSD

Zdroje: ČTK