ČSSD prosadila, že o církevních restitucích se bude jednat klidně do půlnoci

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

ČSSD v Senátu prosadila, že o církevních restitucích bude možné jednat dnes i po 21:00, tedy až do půlnoci. Reagovala tak na hodinový projev senátora ODS Petra Bratského. Členům horní komory navíc na návrh předsedy senátorů ČSSD Petra Víchy omezila řečnickou dobu na nejvýše dvakrát deset minut. Do rozpravy bylo po zhruba pětihodinové rozpravě přihlášeno 12 senátorů.

"Kdo čím zachází, tím taky schází," komentoval svůj návrh Vícha poukazem na to, že podobné omezení uplatňovala vládní koalice vůči opozici ve sněmovně. Místopředseda Senátu a ČSSD Zdeněk Škromach označil Bratského projev za obstrukci s cílem dosáhnout toho, aby Senát hlasy levice nedokázal církevní restituce odmítnout v měsíční lhůtě, kterou má z ústavy na projednání zákonů. V případě restitucí tato lhůta skončí v pondělí. Pokud by Senát do té doby o zákonu nerozhodl, normu by dostal prezident k podpisu jako přijatou.

Zástupci vládních frakcí proti postupu ČSSD protestovali. "Takováhle situace tady ještě nikdy nenastala," prohlásila šéfka senátorů TOP 09 a STAN Soňa Paukrtová. "Tvrzení, že pan Bratský obstruoval, pokládám za velmi nerozumné a ideologicky motivované," uvedl předseda senátorů ODS Richard Svoboda. Bratský se věnoval jak rozhodnutí Ústavního soudu ve vztahu k církevním restitucím, tak detailnímu rozboru zákonů týkajících se vlastnictví církevního majetku, včetně rakousko-uherských.

Předseda Senátu Milan Štěch k námitkám uvedl, že pravice za vlády Mirka Topolánka (ODS) prosadila v horní komoře jeho úsporný "batoh" ve zrychleném režimu bez možnosti, aby se k tomu mohli řadoví senátoři během schůze vyjádřit.

Tagy: ČSSD restituce církve

Zdroje: ČTK