Dnes je čtvrtek 11. srpna 2022., Svátek má Zuzana
Počasí dnes 27°C Oblačno

Články autora

Petr Zajíček

Sport

Na stadionu v Miami testují diváky 'anticovidoví psi'

Petr Zajíček 1. 2. 2021
Psi cvičení na rozpoznávání nakažených covidem-19 byli poprvé povoláni do ostré služby. Zatímco letiště jejich nasazení teprve testují, basketbalový stadion v americkém Miami se na jejich čich spoléhá a na zápas vpustí jen diváky, kteří psím testem projdou.
Zajímavosti

Kozy, které omdlévají

Petr Zajíček 16. 5. 2020
V USA existuje plemeno koz, které má jednu zvláštní vlastnost: v případě úleku „omdlí“. Nejde ale o nějakou kuriozitu ani o skutečné bezvědomí. Tato zvířata mají dědičnou genetickou poruchu, tzv. myotonickou distrofii, která způsobuje při leknutí ztuhnutí svalů. Kozy se tím staly proslulými a dnes jsou předmětem mnoha vtipných videí – ovšem ne vždy je smích na místě, někdy jde i o zdraví.
Magazín

Nádraží, kterému vládne neobvyklý přednosta stanice. Pracuje za byt a stravu

Petr Zajíček 1. 2. 2020
Malé zapadlé nádraží japonském městě Kinokawa, v jehož okolí se pohybuje víc toulavých koček než cestujících, zachránil místní majitel malého obchůdku. Respektive jeho kočka Tama, která byla oficiálně jmenovaná přednostou stanice... Prakticky ze dne na den se z ní stala celebrita, za kterou jezdili turisté z celé země. 
Magazín

Mňoukající strážci slavných děl umí lovit myši i předpovídat budoucnost

Petr Zajíček 12. 1. 2020
Má největší kolekci obrazů na světě, ve které nechybí perly z dílen Rembrandta, Rubense nebo Vicenta van Gogha. Vystavuje 65 tisíc exponátů v 350 sálech a depozitáře ukrývají na tři miliony položek. Přesto část turistů míří do petrohradské Ermitáže kvůli něčemu úplně jinému, než jsou slavná díla. 
Magazín

Když nacisté šlechtí, mají se zvířata líp než lidé

Petr Zajíček 23. 11. 2019
Není žádným tajemstvím, že nacisté rádi experimentovali se šlechtěním, a to nejen za účelem "vyrobit" čistou lidskou rasu. U Projektu Angora by možná časem byli i úspěšní. 
Magazín

Když génius truchlí aneb Mozartovo unikátní rekviem

Petr Zajíček 16. 11. 2019
Wolfgang Amadeus Mozart je možná nejvlivnějším hudebníkem, jaký kdy žil. Samo jeho jméno se stalo legendou. Nebyl však jen tvář z obrazů, ale živým člověkem, se svými radostmi a výstřednostmi. 
Magazín

A havran zakrákoral... Který spisovatel rád choval neobvyklé mazlíčky?

Petr Zajíček 5. 10. 2019
Charles Dickens je největší postava viktoriánské literatury a jeden z titánů psaného slova obecně. Jako správný spisovatel měl několik výstředních vlastností, mezi ně patřila i láska k poněkud neobvyklým mazlíčkům - ke krkavcům.