Dnes je neděle 22. května 2022., Svátek má Emil
Počasí dnes 21°C Polojasno

Bude užitečnější Sobotka nebo Hašek? Politologové jasno nemají

Bude užitečnější Sobotka nebo Hašek? Politologové jasno nemají
zdroj: tisková zpráva

Přestože se o novém předsedovi sociální demokracie bude rozhodovat až na jaře příštího roku, návrh na jeho přímou volbu byl zamítnut již o víkendu na zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD. Víme tedy, kdo ho bude volit, ale nevíme, kdo jím bude.

Dva prozatím nejžhavější kandidáti na post lídra sociální demokracie Bohuslav Sobotka a Michal Hašek představili v pátek své vize, kam by se strana měla ubírat. Rozkročit se na střed, nebo setrvat v levicových pozicích. Liší se vůbec jejich programy? Co bude pro stranu výhodnější. Získat hlasy od KSČM nebo usilovat o ty, které přetáhly Věci veřejné? Ptali jsme se politologů.

"Při stávájící konfiguraci, kdy vláda preferuje restrikce a má vizi rady jednoznačně pravicových ekonomických opatření, je středová pozice pro ČSSD nesmysl," argumentuje politolog Lubomír Kopeček z Fakulty sociálních studií MU Brno.

Kopeček si ale nemyslí, že by i v případě zvolení Haška směřovala ČSSD do středu. "Za jeho vedení by sociální demokracie pravděpodobně logicky využívala možnosti být opozicí zleva. Hlavně ale mezi postoji Sobotky a Haška bych žádný propastný rozdíl neviděl, v daný moment jde spíš o snahu Haška odlišit se od konkurenta před sjezdem, což může mít jen omezený význam pro to, co bude ČSSD v praktické politice dělat po sjezdu," vysvětluje Kopeček.

Celý článek na ParlamentniListy.cz