Brambora, nebo Pinocchio: O našich nosech rozhodlo místo narození

MAGAZÍN - Magazín autor: von

Odhaduje se, že na světě existuje až čtyřicet různých druhů nosů. O tom jak máme tento čichový orgán veliký a tvarovaný se podle vědecké studie v časopise Plos Genetics rozhodlo během evoluce životní prostředí. Vědci na základě svého výzkumu dokonce zjistili, který anglický fotbalista má svůdnější nos než vévodkyně z Cambridge.

Podle vědců za legendární nos Cyrana z Bergeracu může místo, odkud pochází

Podle vědců za legendární nos Cyrana z Bergeracu může místo, odkud pochází,zdroj: Profimedia.cz

Jak uvádějí Arslan Zaidi a Mark Shriver z Pensylvánské univerzity, kteří analyzovali nosy populací z Afriky, jihovýchodní Asie a z Evropy, nejsou rozdíly spojeny jen s genetickými modifikacemi, podmiňuje je také životní prostředí.

Vědci měřili rozměry a formy nosů za pomoci 3D zobrazení. A spojili tyto charakteristiky s životním prostředím, v němž tyto populace žijí. Zejména jde o dvě okolnosti: vlhkost a teplotu. Nos filtruje vzduch z okolního prostředí a chrání plíce před vnější agresí a před infekcí. A nejen to: ohřívá vzduch, když je příliš studený, zvlhčuje ho, když je příliš suchý, a to proto, aby dýchací systém fungoval co nejlépe.

Tuto souvislost vysledoval již skotský vědec Arthur Thomson, který zemřel v roce 1935. Pozoroval, že populace žijící v chladném a suchém klimatu mají tendenci mít delší a subtilnější nos, zatímco roztažené a silné nosy nacházíme ve vlhkých a teplých oblastech. Thomson dospěl ke svým závěrům na základě analýzy kostí a lebek, zatímco Arslam Zaidi a Mark Shriver studovali rysy nosů živých obyvatel.

Jejich výzkum potvrdil, že velké nosy jsou běžnější u populací žijících v teplých a vlhkých zónách, zatímco menší a užší jsou rozšířenější v suchém a chladném klimatu. Protože jednou z funkcí nosu je ohřívat a zvlhčovat vzduch, je k tomuto účelu vhodnější subtilnější nos, který je typický pro suché a chladné klima. Kdo ale nepotřebuje zvlhčovat a oteplovat vzduch, protože žije v teplých a vlhkých oblastech, má otevřenější nozdry.

Vědci také konstatovali rozdíly ve tvaru nosu u žen a u mužů: muži mívají nos větší než ženy, stejně jako je tomu u celého těla. To je prvek navíc, který se netýká jen anatomie, ale také estetiky. Osoba s pěkným nosem může být sexuálně přitažlivá a může být vybrána jako partner pro reprodukci, poznamenal italský deník Corriere della Sera.

Jiný výzkum vědců z izraelské Ben Gurionovy univerzity v Negevu ukázal, tentokrát na poli estetiky, jaké jsou nejrozšířenější variace nosů a které nosy jsou označovány za krásné a které nikoli, a to na příkladech významných osobností. Nejpřitažlivější je podle nich nos fotbalisty Wayna Rooneyho, který hraje za Manchester United, pak následuje nos vévodkyně z Cambridge Kate Middletonové, jemuž dávají přednost umělci. Nos španělského krále Filipa považují za takový běžný a nakonec uvádějí nos americké herečky Barbry Streisandové, který je podle nich nejméně svůdný.

Tagy: Velká Británie zahraničí zajímavosti a kuriozity vědecký výzkum a studie

Zdroje: ČTK