Berlusconiho vláda dostala důvěru parlamentu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Italský parlament ve středu vyslovil důvěru vládě premiéra Silvia Berlusconiho. Ten o ni požádal v zájmu upevnění postavení kabinetu poté, co ztratil absolutní kontrolu nad nadpoloviční většinou zákonodárců.

Vládu podpořilo 342 zákonodárců, 275 jich bylo proti a tři se zdrželi hlasování.

Berlusconiho tým podrželi středopravicoví poslanci sdružení ve skupině předsedy poslanecké sněmovny Gianfranca Finiho, kteří přitom opustili vládní koalici v létě. Před hlasování ale dali najevo, že schvalují plány na zbytek pětiletého funkčního období vlády, které má skončit v roce 2013. 

Itálie nemůže v krizi riskovat politickou nestabilitu

Berlusconi prohlásil, že Itálie nemůže riskovat období nestability v době, kdy ještě není překonána ekonomická krize. 

"Máme povinnost... respektovat vůli Italů, kteří nás zvolili," zdůraznil předseda vlády v pětačtyřicetiminutové řeči, ve které představil priority svého kabinetu pro zbytek funkčního období. 

Premiér, který slaví 74. narozeniny, v projevu podle agentury DPA zdůraznil plány na reformu soudnictví, federální uspořádání země, daňové úlevy a nový program infrastruktury pro chudý jih Itálie. Projev občas přerušovaly souhlasné výkřiky příznivců a posměšky odpůrců. Na závěr sklidil premiér od svých stoupenců bouřlivý aplaus.

Finiho frakce: Podporujeme reformní program

Italo Bocchino z Finiho skupiny podle Reuters prohlásil, že Berlusconiho řeč byla v souladu s reformním programem, který skupina podporuje. "Při hlasování o důvěře řekneme ano," slíbila členka Finiho frakce Andrea Ronchiová. 

Berlusconi hovořil o možnosti požádat parlament o důvěru již v srpnu, aby ověřil pevnost vládní koalice, když na konci července jeho hnutí opustil Gianfranco Fini. Šéf poslanecké sněmovny počátkem září oznámil konec uskupení Lid svobody (PDL), které založil s premiérem Berlusconim. Nepožadoval přitom předčasné volby, ale navrhl Berlusconimu dohodu, aby mohl vládnout do konce nynějšího volebního období. 

Finiho, který Berlusconiho kritizoval za to, že usiluje jen o prosazení zákonů, jež ho mají chránit před střety s justicí, následovalo do opozice 34 poslanců a deset senátorů. Vláda tím přišla o podporu nadpoloviční většiny 316 zákonodárců.

Tagy: Itálie parlament berlusconi

Zdroje: ČTK