Španělé zatkli Američana, který měl financovat Al-Káidu

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Španělská policie zadržela Američana alžírského původu, který se podílel na financování severoafrické větve teroristické sítě Al-Káida. Informovaly o tom španělské úřady, které citoval server BBC.

Třiačtyřicetiletý Mohamed Omar Debhi je obviněn z toho, že Al-Káidě v muslimském Maghribu (AQIM) poslal více než 60 tisíc eur (téměř 1,5 milionu korun). Teroristé z této organizace působí v saharských oblastech Mali, Nigeru, Alžírska a Mauritánie. 

Minulý měsíc radikálové propustili dva Španěly, které drželi devět měsíců. Za jejich propuštění požadovali výkupné ve výši pět milionů dolarů (94,5 milionu korun), španělské úřady však odmítly odpovědět na otázku, zda bylo výkupné skutečně zaplaceno. 

Skupina ještě zadržuje pět Francouzů

Skupina ještě zadržuje pět Francouzů, kteří byli uneseni z uranového dolu v Nigeru před dvěma týdny. 

Organizace je mimo jiné zodpovědná za smrt Francouze Michela Germaneaua. Loni rovněž zabila Brita Edwina Dyera, poté co za něj britská vláda odmítla zaplatit výkupné. 

Al-Káida v muslimském Maghribu vznikla z alžírské Salafistické skupiny pro kázání a boj (GSPC), která se připojila k mezinárodní teroristické síti Usámy bin Ládina. Nejprve vedla sebevražedné útoky v Alžírsku, poté se přesunula do pouštních oblastí, kde mají vlády afrických států jen malou autoritu.

Tagy: USA terorismus Španělsko al-kaida

Zdroje: ČTK