Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Berlín hledá starostu. Bude to muslim nebo gay?

Berlín hledá starostu. Bude to muslim nebo gay?
Odstupující starosta Berlína Klaus Wowereit | zdroj: Isifa.com

Dlouholetý starosta Berlína Klaus Wowereit patří tak trochu k symbolům tohoto populárního města. Zapsal se nonšalantním stylem, ležérními postoji a také řadou hlášek. Berlín je chudý, ale sexy, prohlásil kdysi a mnozí obyvatelé hlavního města Německa si to vzali za své. Wowereit je ovšem také zatížen řadou skandálů. V srpnu ohlásil rezignaci, jeho nástupce vybírá SPD v korespondenčním hlasování.

Berlínského starostu (Berlín má postavení městského státu, starosta je tak na úrovni ostatních spolkových premiérů) vybírá městská poslanecká sněmovna, do níž budou řádné volby až za dva roky. Tradičně zde vítězí levicová sociální demokracie a ta má tak – v současnosti vládne ve velké koalici s pravicovou CDU – nárok na nominaci vlastního kandidáta. Usilují o ni tři zájemci, mezi nimiž vybírají straníci v dvoutýdenním korespondenčním hlasování, které se uzavře 17. října. V prosinci pak vybraného kandidáta formálně zvolí berlínští poslanci.

Wowereit favorizuje Michaela Müllera, radního pro rozvoj a životní prostředí a bývalého předsedu berlínské organizace strany. Jeho soupeřem je Jan Stöss, bývalý radní z nejdivočejší čtvrti Berlína, obvodu Kreuzberg -Friedrichshain. Stöss je v současnosti předsedou berlínské SPD a v souboji o tuto funkci porazil Müllera už před dvěma lety; má tedy šanci nad ním zvítězit znovu. Stejně jako dosavadní starosta Wowereit, i Stöss se veřejně hlásí k homosexualitě.

Třetím a nejkontroverznějším kandidátem je palestinský přistěhovalec Raed Saleh, předseda poslaneckého klubu SPD v berlínské sněmovně. Saleh by se v případě vítězství stal prvním muslimem v čele multikulturního města; jeho šance však nejsou hodnoceny jako vysoké.

Klaus Wowereit se starostou Berlína stal v roce 2001 a funkci dvakrát obhájil. Ještě před první volbou se veřejně přihlásil k homosexualitě dnes už legendárním, jakoby mimochodem proneseným výrokem „Ich bin schwul, und das ist auch gut so“ (volně přeloženo: „Jsem teplej – a to je taky dobrý“). Výraz „…und das ist auch gut so“ pak v němčině zlidověl. Berlín pod jeho vedením skutečně působí jako sexy město, přitažlivé pro volnomyšlenkáře z celého světa. Berlín ale zůstává také chudým městem, s rekordní nezaměstnaností, nejzadluženější metropolí v Evropě. Další průšvihy se valí: jedním z nich je stále nedostavěné letiště Willyho Brandta, které mělo být otevřeno už před lety. Otevření se neustále odkládá a stavba polyká další a další peníze. Megalomanský projekt je také jednou z příčin Wowereitova pádu. Jeho popularita klesá: při posledních volbách před třemi lety sice ještě dovedl sociální demokraty k vítězství, sám ale neobhájil poslanecký mandát.

Když letos na jaře rozhodovali berlínští voliči v městském referendu, jak naložit s plochou po bývalém letišti Templehof (radnice tam chtěla postavit bytové domy, místní obyvatelé si však volnou plochu uprostřed města oblíbili jako místo pikniků a sportovního vyžití), byl Wowereit terčem negativní kampaně. S odkazem právě na nedostavěné letiště Willyho Brandta visely po celém městě plakáty s Wowereitovou fotkou a otázkou „Chcete tohoto muže nechat zničit ještě jedno letiště?“

Berlínští tehdy rozhodli, že tempelhofské pole zůstane volné. Ne nutně v souvislosti s tímto výsledkem, nicméně krátce poté Klaus Wowereit pochopil, že jeho kdysi hvězdná kariéra už je za zenitem a ohlásil rezignaci.

Zdroje:
Vlastní