Apokalyptické tornádo zabilo v americkém Joplinu devadesát lidí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řádění tornád na americkém Středozápadě zabilo o víkendu přes devět desítek lidí, další byli zraněni. Jen v nejhůře postiženém městě Joplin ve státu Missouri zahynulo podle agentury Reuters 89 osob. Počet mrtvých se podle místních činitelů může ještě zvýšit.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Počet mrtvých se podle místních činitelů může ještě zvýšit. Guvernér Missouri Jay Nixon vyhlásil výjimečný stav. 

Tornádo v padesátitisícovém Joplinu udeřilo v neděli odpoledne místního času a v centru města za sebou zanechalo pásmo zkázy dlouhé přes devět kilometrů a široké více než 600 metrů. Úřady v pondělí potvrdily 89 mrtvých, zraněných jsou podle agentury DPA stovky. V pondělí začali záchranáři prohledávat město dům od domu, a je proto možné, že naleznou další oběti. 

Vítr o rychlosti přes 300 km/h

Ve městě, které leží na jihozápadě Missouri u hranic s Kansasem a Oklahomou, dosahoval vítr rychlosti až 320 kilometrů v hodině a způsobil rozsáhlé škody na majetku. Podle odhadů místních činitelů smršť zničila, nebo poškodila asi 25 až 30 procent města. 

Nejhůře je na tom jižní část Joplinu, která byla prakticky srovnána se zemí. Živel zasáhl mimo jiné místní nemocnici, několik škol a kostelů. Úniky plynu zapříčiněné bouří způsobily také několik požárů. 

Další tornádo se v neděli přehnalo přes Minneapolis, hlavní město státu Minnesota. Vítr zde připravil o život jednoho člověka, zraněno bylo 29 lidí. Dva ze zraněných jsou v kritickém stavu. Větrná smršť týž den zasáhla i město La Crosse ve Wisconsinu. Způsobila zde hmotné škody, když trhala střechy domů. Z postižené oblasti ale nejsou zprávy o obětech. 

Vlna ničivých tornád

Šest tornád se během víkendu přehnalo přes stát Kansas. V noci na neděli tornádo udeřilo na vesnici Reading s 250 obyvateli, kde vítr o rychlosti až 265 kilometrů v hodině poškodil většinu domů a 20 jich zcela zničil. Z Readingu je hlášen jeden mrtvý a pět zraněných. 

Bouře rovněž zpřetrhaly elektrické vedení a v postižených oblastech se ocitlo asi 22.000 domácností bez proudu. Několika tisícům zákazníků se však už podařilo dodávky elektřiny obnovit. 

S vlnou ničivých tornád se Spojené státy potýkaly minulý měsíc. V posledním dubnovém týdnu podle meteorologů udeřilo na jihu USA 362 tornád, z toho 312 během 24 hodin. Řádění živlů tehdy připravilo o život přes 350 lidí. Vlna bouří se tak stala nejhorší od roku 1925, kdy tornáda během jediného dne usmrtila 747 lidí.

Tagy: zranění USA tornádo mrtví

Zdroje: ČTK