Sobotka nevzdává boj o církevní restituce

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce v monitorovacím týmu pro církevní restituce pět členů vlády. Kromě sebe také ministry financí Andreje Babiše (ANO), vnitra Milana Chovance (ČSSD), kultury Daniela Hermana a zemědělství Mariana Jurečku (oba KDU-ČSL). Vláda tým projedná a následně ustaví na příštím nebo přespříštím zasedání, řekl na tiskové konferenci po dnešním jednání kabinetu Sobotka.

Bohuslav Sobotka (ČSSD)

Bohuslav Sobotka (ČSSD),zdroj: Profimedia.cz

Monitorovací výbor se má zabývat průběhem a dopadem církevních restitucí. Pro vládu by měl shromažďovat informace o jejich naturální části. Své představy o složení a činnosti komise dnes Sobotka předložil lídrům ANO Babišovi a lidovců Pavlu Bělobrádkovi. Na jejich názor bude čekat do konce týdne. Speciální koaliční jednání ke komisi ale svolávat nehodlá.

Dohled nad restitucemi měl mít původně jen ministr zemědělství. Úřad ale připadl KDU-ČSL, která majetkové vyrovnání s církvemi považuje za hotovou věc a nechce je dále přehodnocovat. Zřízení zvláštního výboru by tak mohlo být pro Sobotku další cestou, jak získat jistý dohled nad restitucemi, které jsou sociálním demokratům trnem v oku.

Sociální demokracie se dlouhodobě staví za úpravu církevních restitucí a při jednáních o složení vlády usilovala o místo ministra zemědělství nebo alespoň jeho náměstka, který by dohlížel na Státní pozemkový úřad, jenž o navracení nemovitostí církvím rozhoduje.

V největší parlamentní straně se uvažuje i o dalších možných změnách. Část poslanců ČSSD chce předložit návrh na půlroční prodloužení lhůty pro posouzení žádostí o církevní restituce, další uvažují o podpoře komunistického návrhu na uspořádání referenda o restitucích. Podle lidovců k tomu není žádný důvod.

Církve podle zákona o majetkovém vyrovnání mají dostat nemovitý majetek, o který byly za komunismu připraveny, v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let stát církvím vyplatí také 59 miliard korun navýšených o inflaci jako náhradu za nevydaný majetek. Zároveň se bude během 17 let církvím postupně až na nulu snižovat příspěvek na podporu činnosti, který dnes činí asi 1,5 miliardy korun ročně. Církevní restituce loni posvětil Ústavní soud.

Sobotka dnes partnerům dal návrh programového prohlášení

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes předsedům koaličních partnerů Andreji Babišovi (ANO) a Pavlu Bělobrádkovi (KDU-ČSL) předal text programového prohlášení, které v sobotu připravila skupina expertů trojice koaličních stran. Ve středu má programové prohlášení schválit kabinet.

"Zítra (v úterý) tento text předložíme partnerům v rámci jednání tripartity," uvedl k dalšímu postupu po dnešním jednání vlády Sobotka, který chce slyšet stanoviska zástupců zaměstnanců i zaměstnavatelů k návrhu.

"Předpokládám, že ve středu vpodvečer by se sešla koaliční rada, která by projednala návrh programového prohlášení ještě předtím, než zasedne vláda a konečně ve středu večer by se měla sejít vláda České republiky na mimořádném zasedání, kde jediným bodem bude projednání a schválení programového prohlášení," řekl také.

O důvěře vládě se pak má hlasovat 18. února.

Tagy: ČSSD církevní restituce

Zdroje: ČTK