VV pohrozily, že bez změn v úsporách neschválí rozpočet
28. 7. 2010 – 21:18 | Zpravodajství | red

Vláda ve středu schválila zmrazení výdajů ministerstev pro letošní rok ve výši 10,2 miliardy korun. Dalších zhruba 1,8 miliardy připadne na kapitoly Státní dluh a Všeobecná pokladní správa. Zástupci VV ale ještě očekávají změny.
Po jednání vlády o dohodě informoval premiér Petr Nečas (ODS). I přes dřívější odpor koaličních Věcí veřejných vláda návrh schválila podle ministra financí Miroslava Kalouska jednomyslně. Cílem opatření je udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta HDP.
Zástupci VV však očekávají, že v úsporách nastanou změny. Předseda strany Radek John dokonce pohrozil, že nebude-li jeho strana s výsledkem jednání spokojena, nemusela by hlasovat pro státní rozpočet na příští rok.
Večer o situaci jednali i lídři stran vládní koalice, shodli se především na nutnosti lepší vzájemné komunikace. "Není důvod vetovat to dnešní usnesení, protože definitivně se všechno rozhodne do 30. září. Kdyby se to nerozhodlo, tak je na naší straně možnost nehlasovat pro rozpočet na rok 2011," prohlásil John po koaliční schůzce.
Podle Nečase má ministr financí v rámci příprav rozpočtu na rok 2011 vypracovat i analýzu dopadů současných opatření do jednotlivých kapitol rozpočtu. "To současně se schválením rozpočtu na rok 2011 umožní přijmout konečná opatření na zbytek roku," dodal Nečas po schůzi kabinetu.
John míní, že jeho strana neustoupila ze svých pozic. Zmrazení výdajů prý nemusí dopadnout na zaměstnance vnitra a školství, v jejichž čele stojí zástupci VV. Na konci září bude opět zanalyzována ekonomická situace země a peníze možná budou uvolněny, řekl. Peníze na platy policistů jsou, uvedl John.
Z jednání vlády podle něj plyne, že ministerstva jako vnitro či školství jsou "v jiném postavení" než ostatní resorty, především právě kvůli výdajům na platy.
"Potvrdili jsme, že jsme vládou rozpočtové zodpovědnosti, že jsme vláda, která se staví zodpovědně k veřejným financím," uvedl premiér po schválení úspor. Aby bylo shody dosaženo, muselo být ale jednání vlády na chvíli přerušeno a o věci jednali lídři tří koaličních stran, každý se svým stranickým odborníkem na hospodářskou problematiku. Setkání ve své kanceláři ve formátu K6 na tiskové konferenci potvrdil i Nečas. Představitelé Věcí veřejných, nespokojení s výší škrtů ve svých resortech, původně hrozili, že budou Kalouskův návrh vetovat.
Lídři stran důrazně upozorňovali, že večerní schůzka K9 byla naplánována dopředu a s nynější roztržkou ohledně zmrazení výdajů nesouvisí. Shodli se na nutnosti lepší vzájemné komunikace a otevřeli prý i otázku nové volby ombudsmana, dodal Nečas.
Cílem schválených opatření je udržet deficit veřejných financí na 5,3 procenta HDP. Celkem vláda jednala o výdajích za zhruba 21 miliard korun. Nejvíce peněz podle návrhu bude takzvaně zavázáno, tedy zmrazeno ministerstvu školství (VV), celkem přes tři miliardy korun. Koalice se ale zároveň rozhodla, že školství dostane na platy učitelů o 2,1 miliardy více.
Výrazně omezit provozní výdaje bude muset i ministerstvo dopravy (VV). Ušetřit by mělo zhruba 1,5 miliardy korun. Škrtat se bude zejména v provozních výdajích Ředitelství silnic a dálnic, které hospodaří s ročním rozpočtem dvě miliardy korun. Ministerstvo dopravy přitom dnes oznámilo, že plánované snížení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na příští rok o 17 miliard korun a letošní výpadek příjmů fondu téměř o čtyři miliardy směřují k okamžitému zastavení většiny dopravních staveb.
Více než miliardu korun budou muset ušetřit ministerstvo zemědělství (ODS) a ministerstvo vnitra (VV). Dalších pět miliard korun postihne výdaje na ekologické škody, které se vyplácejí z privatizačního účtu. O čtyři miliardy omezí vláda nároky ministerstev z jejich dřívějších nespotřebovaných výdajů. Současný platný zákon ministerstvům umožňuje žádat o ušetřené peníze z předchozích let.
Již na počátku letošního roku byly ministerstvům zmrazeny výdaje ve výši šest miliard korun. Kdyby se státní příjmy letos vyvíjely lépe, než se nyní předpokládá, je možné peníze uvolnit.
Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Úspory se nebudou týkat mandatorních výdajů, tedy například výdajů na důchody nebo sociálních dávek. Nepocítí je tak důchodci, nezaměstnaní, osoby zdravotně postižené a lidé v hmotné nouzi.