Vláda dostala důvěru sněmovny, předcházela ostrá kritika opozice
10. 8. 2010 – 21:34 | Zpravodajství | red

Vláda ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) bude vést zemi podle očekávání s důvěrou sněmovny. Pro kabinet v úterý hlasovalo všech 118 poslanců koalice. Opozice byla proti.
Poslanci v úterý celé odpoledne debatovali o vládním programu. Jednání sněmovny o vyslovení důvěry koaliční vládě se neslo v duchu ostré kritiky vládního programu ze strany levice a protáhlo se až do 21 hodin. Nakonec ale sněmovna o důvěře kabinetu hlasovat stihla.
Bouřlivá vystoupení: Opozice kritizovala vládu
U řečnického pultíku se střídají komunisté se sociálními demokraty a s výjimkou premiéra se zatím žádný pravicový politik k mikrofonu nepostavil.
Poté, co Petr Nečas představil jím vedenou vládu a její záměry, pustil se do kritiky poslanec KSČM Miroslav Opálka následovaný bývalým šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Své slovo řekl i současný úřadující předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Sobotka mimo jiné označil vládní program za více či méně neškodnou sbírku dobrých úmyslů.
Sobotka také varoval, že plánované snížení platů ve veřejném sektoru sníží reálné příjmy za čtyři roky až o 16 procent. "A pak si tedy modernizujte, jak chcete, bezpečnost obyvatel půjde citelně dolů," tvrdil Sobotka.
S ostrým projevem naopak vystoupil bývalý šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ten mimo jiné kritizoval nové vládní strany. "K moci se dostala skupina recyklovaných politiků TOP 09 a odnož detektivní agentury ABL, strana Věci veřejné." Na adresu Johnovy strany použil i stejná slova jako bývalý šéf ODS Mirek Topolánek - mafiánský projekt pražské ODS.
"Je zřejmé z vládního programu, koaliční smlouvy a také z vystupování členů vlády, že tato vláda nevnímá a snad ani nechce vnímat sociální problematiku této země... Sociální střety jsou nevyhnutelné. Vláda chce respektovat zájmy velkých podnikatelských skupin," řekl také Paroubek.
Podle místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka program nesplňuje základní podmínku, že má společnost sjednocovat. Plány vlády navíc podle něho mohou krizi prohlubovat. Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) se pozastavil nad plánem zvýšit nepřímé daně. "Stovka pro chudáka je něco jiného než stovka pro manažera," řekl Dolejš a volal po daňové progresi. "Nevracejme se do ekonomického pravěku," vyzýval vládu.
S faktickou poznámkou vystoupil Vítězslav Jandák (ČSSD). "Já ani nevím, co jsem chtěl říct, ale když se tak dívám a celé to odpoledne vnímám, co se tady odehrává, tak mám dojem, že to je nějak špatně," prohlásil od řečnického pultíku. Vyzval novináře, aby svou pozornost zaměřili do lavic vládní koalice. "Nám jste vyčítali, že jsme minulé volební období na to kašlali, na tu sněmovnu. Ale podívejte se, co dělají oni," dodal.
Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová v úvodu schůze informovala, že se do rozpravy přihlásilo 25 poslanců. Premiér Nečas je však optimista a domnívá se, že je možné hlasovat ještě v úterý.
"Dnes do 21:00 se může hlasovat. Čili pokud z toho nebudeme dělat řečnická cvičení, tak je možné v pohodě, bez přerušování schůze stihnout tento bod," uvedl ještě před schůzí. "Nicméně jsme demokraté pokud bude větší zájem o diskusi, tak se podle toho zachováme s tím, že ve středu bude zasedat vláda, takže podle toho se tady budeme muset přizpůsobit," dodal.