Dnes je neděle 4. května 2025., Svátek má Květoslav
Počasí dnes 16°C Skoro zataženo

Úsporné novely projednají poslanci už v úterý

1. 11. 2010 – 15:09 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Úsporné novely projednají poslanci už v úterý
zdroj: tisková zpráva

Poslanci by mohli projednat v úterý čtyři vládní novely, které by snížily rozpočtové výdaje. Patří k nim snížení státní podpory stavebního spoření, zavedení takzvané povodňové stokoruny a balíček úsporných opatření v sociální oblasti.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) kvůli tomu na žádost kabinetu vyhlásila stav legislativní nouze. Opozici se postup koalice nelíbí a zřejmě se obrátí na Ústavní soud. ČSSD ale slibuje, že ve sněmovně nebude obstruovat; bude prosazovat pozměňovací návrhy. 

Hned ráno se sejdou sněmovní výbory, které mají dát k předlohám stanovisko do poledne. Schůze poslanců bude pokračovat odpoledne a podle předpokladů se uskuteční druhé čtení novel. První se v legislativní nouzi vynechává. "Počítám s tím, že to bude v úterý," řekl předseda poslanců ODS Petr Tluchoř

Konečné hlasování až v dalších dnech, zřejmě v pátek

Koalice zřejmě nesáhne k možnosti schválit normy hned, jak stav legislativní nouze také umožňuje. Konečné hlasování by přišlo na řadu některý z dalších dní, patrně v pátek. 

O vyhlášení stavu vláda požádala kvůli postupu opozice minulé úterý, kdy byly předlohy v klasickém projednávání. ČSSD vetovala jejich schválení už v prvním čtení, následně se spolu s KSČM postavila proti zkrácení lhůty jejich projednání ve výborech na 15 dní. Předlohy by se nestihly schválit do konce roku, ovšem návrh státního rozpočtu to předpokládá. 

Opozice tvrdí, že vyhlášení legislativní nouze je bezdůvodné. Sněmovna sice bude muset ještě potvrdit, že stav trvá, koalice ale má dostatečnou sílu takové usnesení prosadit. 

ČSSD obstrukce neplánuje, ale zvažuje ústavní stížnost

Sociální demokraté nebudou podle místopředsedy poslanců ČSSD Jeronýma Tejce projednávání předloh zdržovat. Hovoří ale o stížnosti k Ústavnímu soudu, protože pokládají legislativní nouzi za bezdůvodnou.

"Domníváme se, že ten stav je nejen neobhajitelný, ale především protizákonný," řekl Tejc. Premiér Petr Nečas (ODS) ale tvrdí, že bez jeho vyhlášení by státu hrozily značné hospodářské škody, což je jeden ze zákonných důvodů. 

ČSSD chce zažalovat některé pasáže novely zákona o stavebním spoření, pokud bude přijata. Tvrdí, že mají zpětnou platnost, ministerstvo financí s tím ale nesouhlasí. Spolu s tím napadnou i proceduru. 

Předlohy projedná Senát zřejmě ještě v předvolebním složení

Koalice předlohy sněmovnou patrně "protlačí". Senát by o nich mohl rozhodnout do deseti dnů od doručení, pokud o to premiér požádá. Projednat by je tedy mohl ještě v předvolebním složení s pravicovou většinou. 

Díky předlohám by měl stát příští rok ušetřit desítky miliard korun a schodek by neměl překročit 135 miliard korun. Vláda chce zdanit 50 procenty letošní státní příspěvek ke stavebnímu spoření a od příštího roku jej snížit. V daňové novele mimo jiné zdaňuje plat prezidenta a ruší osvobození některých energetických zdrojů, jako jsou malé vodní nebo fotovoltaické elektrárny. Zákon také snižuje pro příští rok slevu na dani o 1200 korun. 

Sociální balíček předpokládá omezení výplaty porodného jen na rodiny s příjmy do 2,4násobku životního minima. Počítá také se změnami ve vyplácení rodičovské, se zrušením sociálního příplatku či snížením příspěvku na péči v prvním stupni ze 2000 na 800 korun. Klesnout mají také příspěvky politickým stranám za mandáty o pět procent. Na úterní program sněmovny poslanci zařadili už dříve dvě úmluvy. Jedna se týká počtu europoslanců a druhá přidružení Srbska k EU.

Předchozí článek

Za rabování při povodních obviněno už dvanáct lidí

Následující článek

Tůma: Pro ODS je těžké smířit se s koncem své nadvlády