Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 11°C Polojasno

Tymošenková se bude léčit na Ukrajině, ale jen s německými doktory

5. 5. 2012 – 8:12 | Zpravodajství | Michal Polák

Tymošenková se bude léčit na Ukrajině, ale jen s německými doktory
zdroj: Profimedia

Vězněná ukrajinská expremiérka Julija Tymošenková nakonec souhlasí s léčbou vyhřezlé meziobratlové ploténky v nemocnici na Ukrajině, lékařský tým ale povede německý specialista.

Evropští politici na Kyjev kvůli osudu šéfky ukrajinské opozice nadále činí nátlak, účast na nadcházejícím středoevropském summitu na Jaltě již zrušilo 12 prezidentů. Polský premiér Donald Tusk v reakci na snahy politiků bojkotovat ukrajinskou část Eura 2012 řekl, že fotbalový šampionát se vydaří i bez politiků.

Léčba má začít v úterý a povede ji šéf berlínské kliniky Charité Karl Max Einhäupl, který dnes Tymošenkovou v charkovském vězení už potřetí navštívil. Dodal, že souhlas někdejší ministerské předsedkyně je předběžný.

Německo opakovaně Ukrajině nabízelo, že se o léčbu Tymošenkové postará. Kyjev ale dosud oficiálně podobné nabídky odmítal s odkazem ukrajinské zákony, které s cestováním vězňů do ciziny nepočítají. 
Zdravotní stav Tymošenkové podle všeho komplikuje hladovka, kterou drží již dva týdny. Vyhlásila ji na protest proti údajnému fyzickému násilí, které se na ní dopustila vězeňská ostraha během dubnového převozu do charkovské nemocnice.

Podle vedení věznice ale politička hladovku nedrží, její stav je uspokojivý, odsouzená vypadá dobře, pohybuje se, má dobrou náladu a žertuje. Ukrajinský list Segodňa dnes napsal, že šéfové charkovské věznice navzdory oficiálním dementi hladovku v soukromí přiznávají. Oficiální postoj se prý ale opírá o znění vnitřních vězeňských předpisů, podle nichž dozorci berou hladovku na vědomí jen tehdy, pokud ji vězeň písemně oznámí. To údajně Tymošenková odmítá udělat, aby se vyhnula hrozbě nucené výživy.

Summit na Jaltě

Evropští politici pokračují v bojkotu Ukrajiny, aby Kyjev přinutili případ vyřešit. Na středoevropský summit na Jaltu za týden podle posledních zpráv nepojede 12 z asi dvacítky pozvaných prezidentů, naposledy účast odvolali prezidenti Albánie, Lotyšska a Maďarska.

Otazník visí také nad účastí politiků na červnovém evropském fotbalovém šampionátu na Ukrajině, který země pořádá spolu s Polskem. Na fotbal za stávající situace nepojede například celá Evropská komise, německá kancléřka Angela Merkelová hovoří o případné návštěvě jako o "otevřené záležitosti". Do země se nechystá ani švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož vláda prý o Tymošenkové v zákulisí aktivně vyjednává.

Ukrajinský premiér Mykola Azarov dnes na Facebooku vyzval Západ ke zdrženlivosti v hodnocení případu. Nikoho prý nenechává chladným, když se hovoří o špatném zacházení ve vězení se ženou. Takové informace je však podle premiéra nutno všemi prostředky ověřovat.

Nebyla vystavena bití nebo násilí

Vyšetřování tvrzení Tymošenkové o podmínkách výkonu trestu vyvrátilo, zdůraznil Azarov. "Jedno je jisté: Tymošenková nebyla vystavena bití nebo násilí," napsal politik.

Bojkot kromě Ukrajiny kritizuje také polská vláda s prezidentem Bronislawem Komorowským. Tusk je nicméně přesvědčen, že neúčast politiků sportovnímu svátku neublíží. S postojem Varšavy naopak nesouhlasí šéf polské konzervativní opozice Jaroslaw Kaczyński, podle kterého by Evropa měla připravit scénář na přeložení ukrajinské části šampionátu do jiné země.

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová dnes odeslala dopis předsedovi ukrajinského parlamentu Volodymyru Lytvynovi. Spolu s dalšími 33 členkami dolní komory parlamentu ho žádá, aby se zasadil o humánní zacházení s expremiérkou.

Předchozí článek

Liberec zaváhal se Slováckem v boji o titul

Následující článek

Na platformu LIDEM už se plive. Za útokem Bártovci?