Dnes je sobota 10. května 2025., Svátek má Blažena
Počasí dnes 0°C Polojasno

Soud zprostil Nagyovou obvinění. Pravice chce hlavu žalobce

29. 5. 2015 – 13:52 | Zpravodajství | art

Soud zprostil Nagyovou obvinění. Pravice chce hlavu žalobce
Jana Nečasová, dříve Nagyová | zdroj: Profimedia

Soud zprostil viny Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, druhou manželku expremiéra Petra Nečase obviněnou ze zneužití vojenské rozvědky ke sledování tehdejší Nečasovy manželky. Následný skandál stál Nečase křeslo šéfa vlády, s Nagyovou se později oženil. 

Obvinění byli zproštěni rovněž exšéfové Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda a zpravodajec Jan Pohůnek. Verdikt zatím není pravomocný, státní zástupce se na místě odvolal. 

Zproštění viny se týká sledování nejen Radky Nečasové, ale i druhé části obžaloby, která obžalovaným vytýkala sledování dvojice zaměstnanců z úřadu vlády. "Skutky uvedené v obžalobě nejsou trestným činem," konstatovala soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Helena Králová.

Králová v kauze rozhodovala již před rokem, kdy Nečasové uložila trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavila a případ Kovandy a Páleníka předala ministerstvu obrany, aby ho řešilo jako kázeňské provinění. Žalobci podali proti rozhodnutím odpor a stížnosti, ohradili se také advokáti. Rozhodnutí ohledně vojáků zkoumal odvolací Městský soud v Praze, který Králové případ vrátil. Soudkyně tak nyní musela věc projednat ve veřejném hlavním líčení.

Státní zástupce Rostislav Bajger z olomouckého vrchního státního zastupitelství navrhoval pro Nečasovou, která dnes k soudu ze zdravotních důvodů nedorazila, 3,5 roku vězení. Pro Páleníka, Kovandu a Pohůnka chtěl tresty 3,5 roku, tři roky a deset měsíců a tři roky a čtyři měsíce.

Podle něj se u všech podařilo prokázat vinu, a to mimo jiné z odposlechů, z nichž údajně vyplývá, že Nagyová byla se spoluobžalovanými v častém kontaktu, probírala s nimi výsledky sledování Radky Nečasové a dávala jim pokyny.

"Rozsudek považujeme za nezákonný. Mohla být vyloučena veřejnost, rád bych si poslechl úvahy soudu," řekl ihned po vynesení rozsudku Bajger. 

Čtveřice, které hrozilo za zneužití pravomoci až pětileté odnětí svobody, tvrzení žalobce odmítá. Představitelé rozvědky tvrdí, že dostali úkol "z nejvyšších míst", aby provedli takzvané kontrasledování, tedy aby prověřili podezřelý pohyb kolem manželky premiéra a bezpečnostní riziko pro stát.

Údajné zneužití vojenské rozvědky je prvním z případů kolem Nagyové, který se dostal před soud. Podle žalobců je pojítkem mezi několika kauzami. Rozsáhlý spis se původně týkal podezření z ovlivňování veřejných zakázek a zneužití pravomoci ve spojení s úředníky a lobbisty, k Nagyové se vyšetřovatelé dostali na základě odposlechů. Žalobci ze spisu postupně oddělují jednotlivé kauzy.

Nagyová je obviněna i z údajného uplácení poslanců funkcemi, v případu je stíhán i její manžel Nečas. Žalobci ji nedávno začali stíhat také kvůli krácení darovací daně, kterou údajně neodvedla z kabelek a šperků. Stát tak prý připravila o 705 925 korun.

Městský soud v Praze také letos obdržel obžalobu Nagyové ohledně údajného vynášení informací z Bezpečnostní informační služby. Tento týden ji ale vrátil žalobcům k dopracování, protože údajně nemusí být utajená. Státní zastupitelství se proti postupu soudu ohradilo a věc přehodnotí pražský vrchní soud.

Pravice chce hlavu žalobce

Bývalý ministr spravedlnosti ve vládě Petra Nečase Pavel Blažek (ODS) ocenil odvahu soudkyně Králové, neschopnost a nekompetentnost naopak vytýká Vrchnímu státnímu zastupitelství (VSZ) v Olomouci.

Předseda ODS Petr Fiala očekává, že jeho žalobci vyvodí z verdiktu osobní odpovědnost. Podobně reagoval také exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) zdůraznil, že dnešní rozhodnutí soudu není pravomocné a je třeba vyčkat na verdikt odvolacího soudu. "Považuji ale za mimořádně nešťastné, jestliže se nedozvíme odůvodnění. Myslím, že veřejnost na ně má právo a určitě by šlo nalézt jiný způsob, jak ochránit utajované skutečnosti, než tajit celé odůvodnění," sdělil Pelikán.

Sobotka verdikt respektuje, Nečasova vláda ale podle něj nic moc

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) výrok soudu respektuje. "Já myslím, že to, co se odehrávalo na úřadu vlády za vlády Petra Nečase, v pořádku nebylo. Ve standardní demokracii by mělo okolí premiéra fungovat poněkud jiným způsobem, ale jestli docházelo k porušování zákona, jestli celá ta věc má trestněprávní rovinu, o tom musí rozhodnout nezávislý soud a já přirozeně rozhodnutí nezávislého soudu respektuji," řekl dnes Sobotka novinářům při odchodu z Lidového domu.

"Oceňuji odvahu soudkyně Králové rozhodnout tak, jak si myslí, že podle práva má, bez ohledu na očekávatelnou mediální a politickou hysterii," uvedl Blažek. "Neschopnost a nekompetentnost VSZ v Olomouci se poněkolikáté vyjevila v plné nahotě. Následků se ale bát nemusejí - pro současnou vládní garnituru splnili víc, než si vůbec mohla přát," dodal.

"Dnešní rozhodnutí soudu o zproštění obžaloby ve věci stíhání Jany Nečasové a dalších osob ukazuje, že morální selhání není a nemůže být trestným činem," uvedl v tiskovém prohlášení Fiala, který byl v Nečasově vládě ministrem školství.

"Stále čekáme na vysvětlení, proč se před dvěma lety konal zásah na Úřadu vlády, na jehož základě padla vláda. Rozhodnutí soudu ukazují, že zásah byl nepřiměřený a neodůvodněný. V demokratické zemi jsou takovéto praktiky nepřijatelné. Nyní očekávám, že osobní odpovědnost vyvodí zejména iniciátoři celé akce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci," vyzval Fiala.

Kalousek chce vědět, kdo ponese zodpovědnost

Kalousek řekl, že rozhodnutí soudu respektuje. "Logicky se ale naskýtá otázka, kdo ponese odpovědnost za tu monstrózní akci, která stála desítky milionů a vedla k pádu vlády, o které po dvou letech zjišťujeme, že se vlastně žádný trestný čin nestal," uvedl místopředseda TOP 09.

Zda by to měli být žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství, jak požaduje Fiala, nechtěl Kalousek upřesnit. "Nejsem poučen o tom, kdo tu zodpovědnost nese, ale trvám na tom, že někdo ji nést musí. Není možné, aby to skončilo slovy: vyšetřování skončilo, zapomeňte," zdůraznil.

Předchozí článek

Srpen '68 byla bratrská pomoc, tvrdí ruská státní televize

Následující článek

'Potrestáme majitele ubytoven tím, že přestaneme vyplácet dávky lidem'