Dnes je sobota 3. května 2025., Svátek má Alexej
Počasí dnes 24°C Dešťové přeháňky

Sněmovna schválila osvobození od soudních poplatků kvůli amnestii

10. 5. 2013 – 13:56 | Zpravodajství | Jakub Konečný

Sněmovna schválila osvobození od soudních poplatků kvůli amnestii
Poslanecká sněmovna | zdroj: Mediafax

Poškození, do jejichž případů zasáhla novoroční amnestie vyhlášená bývalým prezidentem Václavem Klausem, budou osvobozeni od soudních poplatků. Vládní novelu dnes Sněmovna schválila ve zrychleném projednání i hlasy opozice. Přijetí normy by tak neměl bránit ani Senát. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) poslancům řekl, že poplatky budou vráceny i těm, kdo je už případně zaplatili. 

Novela má stanovit, že soudní poplatky nebudou platit ti poškození, kteří vymáhají náhradu škody způsobenou amnestovaným trestným činem. Vztahovat se to má i na všechny případné budoucí amnestie, upozornil Blažek

Důsledkem amnestijního zastavení dlouhotrvajících trestních stíhání je to, že poškození se musí domáhat náhrady škody způsobené trestným činem nikoliv v trestním, ale v civilním řízení. Soudu přitom musí na rozdíl od trestního řízení hradit poplatek. 

Poškození, kteří řádně uplatnili nárok na náhradu škody v později zastaveném trestním řízení, by podle návrhu v následném civilním řízení neměli povinnost soudní poplatek hradit. Ministerstvo spravedlnosti v důvodové zprávě k návrhu uvedlo, že amnestijní rozhodnutí prezidenta má pro tyto poškozené "velmi negativní důsledky". 

Spory o amnestii opět bujely

Za chvályhodný a úctyhodný označil návrh zákona sociální demokrat Jan Chvojka. Podotkl ale, že amnestie nebyla v souvislosti s tím, že ji spolupodepsal premiér Petr Nečas (ODS), jen Klausovým rozhodnutím. "Já si myslím, že to je hanba této vlády. Je to hanba tohoto premiéra. Já bych z toho pana prezidenta úplně vynechal, protože mi přijde, že se na stará kolena úplně zbláznil a z Ústavy víme, že není odpovědný," uvedl poslanec. Nečase a Blažka vyzval k omluvě. 

Blažek oponoval, že spolupodpis není totéž co spolurozhodnutí. "Ta rétorika je nesmyslná, že tam bylo nějaké spolurozhodování," zdůraznil. Chvojka pak označil ministra za "Miroslava Donutila české Sněmovny" a prohlásil, že ústavu z hlediska kontrasignace "nepochopil a asi nikdy nepochopí". Blažek na tato slova poznamenal, že Descartesův výrok "Myslím, tudíž jsem" nelze jen tak nahradit výrokem "Mluvím, tedy jsem". 

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta podotkl, že poplatky tvoří jen malou část nákladů, na mnohem více peněz přijdou služby advokáta. Připomněl, že VV již dříve navrhly, aby poškozeným - vedle odpuštění poplatků - hradil právní zastoupení stát, a vláda se k předloze postavila záporně. Poslanci ji dosud neprojednali. 

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek na pozdější tiskové konferenci návrh označil za "falešné a prázdné gesto, kterým se vláda tváří, že něco řeší, a neřeší nic". Zákon podle něj sice vypadá slibně a je těžké jej nepodpořit, ale ve skutečnosti bude mít minimální dopad a minimálně někomu pomůže. Pro poškozené podle něj totiž prakticky nebude možné uspět v občanskoprávních sporech, protože se budou soudit s lidmi, které amnestie zprostila viny a tudíž je na ně třeba pohlížet jako na nevinné. 

Osočování nebere konce

Nové pravidlo by se vztahovalo nejen na aktuální novoroční exprezidentovu amnestii, ale také na případné každé budoucí rozhodnutí hlavy státu, které by zastavovalo trestní stíhání. 

Klausova amnestie má řadu kritiků. Její nejkontroverznější částí je právě takzvaný aboliční článek; nařídil zastavit trestní stíhání, která trvají déle než osm let a u nichž možný trest nepřesahuje desetiletou hranici.

Předchozí článek

Andalusie: Ojén, městečko duchů?

Následující článek

Reakce dětí, které ochutnávají různá jídla poprvé v životě