Senát chce bojovat proti korupci, sněmovna ne, stěžuje si senátor Antl
13. 3. 2013 – 10:34 | Zpravodajství | Michal Polák

Sněmovní odmítnutí senátní nabídky zpřísnit a zpřehlednit proces schvalování zákonů v dolní komoře ukázalo podle předsedy senátního ústavně-právního výboru Miroslava Antla (za ČSSD) na to, že poslanci vlastně nechtějí bojovat proti korupci. Antl to dnes řekl novinářům před schůzí Senátu, který má o změnách pravidel jednání obou komor parlamentu rozhodnout.
Poukázal spolu s dalšími zástupci ČSSD na to, že Sněmovna hlavně hlasy koalice zpřísnění ze senátního návrhu svého jednacího řádu vypustila, ale ponechala jej jednostranně pouze v paralelním návrhu úprav jednacího řádu Senátu. Poslanci naopak senátní předlohu využili k tomu, aby vlastními úpravami umožnili vznik klubu vládní strany LIDEM se všemi výhodami a omezili obstrukční možnosti opozice.
Nechtějí bojovat proti korupci
"To, co se stalo v Poslanecké sněmovně, tak prakticky ukazuje na to, že poslanci nechtějí bojovat proti korupci a že chtějí ten svůj legislativní proces v dolní komoře českého Parlamentu spíše zastřít," uvedl Antl. Podotkl, že poslanci za současného stavu mnohdy ani nevědí, co schvalují, a že se do zákonů tak dostávají změny a přílepky bez řádného zdůvodnění na základě požadavků různých lobbistických skupin.
Místopředseda Antlova výboru Miroslav Nenutil k tomu dodal, že senátní návrh posloužil jako "nosič k prosazení úzkých zájmů určitých skupin v Poslanecké sněmovně". Předseda senátorů ČSSD Petr Vícha se pak podivil nad tím, že se proti sněmovním úpravám hlasitě neozvaly protikorupční organizace.
Senát pravděpodobně v duchu doporučení Antlova výboru změny v jednacím řádu Sněmovny odmítne a schvalování změn svého jednacího řádu odloží až do vyřešení situace.