Ražba Blanky po propadu stojí, Bém podal trestní oznámení
7. 7. 2010 – 19:12 | Zpravodajství | red

Báňský úřad dnes nařídil zastavení další ražby tunelu Blanka do doby, než bude vypracován nový geologický průzkum a přepracována dokumentace k této části tunelového komplexu.
Kvůli propadu tunelu v Praze 6, který se stal v noci na úterý, dnes také pražský primátor Pavel Bém (ODS) podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Trestní oznámení pro podezření z veřejného ohrožení podala také Praha. Dělníci nyní zajišťují místo betonovou plombou.
Jak dlouho bude přepracování dokumentace trvat, báňský úřad neuvedl, nedokázali to odhadnout ani zástupci Metrostavu. Případ šetří obvodní báňský úřad v Kladně. Předběžné výsledky šetření by mohly být do dvou měsíců, na to může navázat případně správní řízení o udělení pokuty. Obnovení ražby ale není závislé na výsledku vyšetřování a správního řízení.
Bém dnes v návaznosti na poslední propad tunelu dal právníkům několik úkolů. Mají prozkoumat, jaké sankce může Praha vůči Metrostavu uplatnit, zda může od smlouvy s Metrostavem odstoupit a jestli je možné podat trestní oznámení na konkrétní osobu, která je za stavbu zodpovědná. "Chceme použít všechny možné právní nástroje... Je třeba nalézt toho, kdo pochybil," uvedl. Podání trestního oznámení zvažuje také ekologické sdružení Arnika, které se na policii obrátilo i při minulých dvou propadech tunelu.
Dělníci dnes začali pracovat na zajištění místa sesuvu, práce budou podle mluvčího Metrostavu Františka Poláka pokračovat ještě v dalších dnech. Poté bude třeba počkat na vyšetřování báňského úřadu, které bude trvat asi několik týdnů. Teprve po zjištění příčin sesuvu navrhne podle Poláka projektant nové řešení ražby, které bude muset schválit báňský úřad. Zbývající část tunelu bude podle Poláka vedena pod pozemky, které nejsou veřejně přístupné a kde není zástavba, takže by neměli být ohroženi lidé ani budovy.
Město trvá i přes propady na tom, aby byla stavba dokončena v termínu. Bém rovněž odmítl to, že by se kvůli propadu mohla stavba prodražit. Podle něj půjdou jakékoliv další náklady na účet Metrostavu.
Kvůli propadu se v pátek dopoledne mimořádně sejde rada hlavního města, která si vyslechne stanoviska Metrostavu i stavebního dozoru. "Metrostav musí prokázat, že to nebyla jeho vina. V tomto případě budu trvat na presumpci viny," uvedl náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS).
Tunel se propadl v noci na úterý, kráter o rozměrech 20 krát 35 metrů vznikl za budovou ministerstva kultury, mezi ulicemi U brusnice, Milady Horákové a Jelení. Případ už vyšetřuje policie, která přitom bude spolupracovat s Českým báňským úřadem.
Nejde však o první podobný případ spojený s budováním tunelu Blanka - v květnu a říjnu 2008 se propadla půda ve Stromovce.
Podle geodeta Františka Beneše nelze závaly při ražbě tunelů zvláště v Praze zcela vyloučit, ale jen omezit častým měřením poklesu půdy, pomalejší ražbou a použitím kvalitnější technologie, odpovídající lépe složitosti území. Podzemí hlavního města je podle něj silně podtunelované.
Tunelový komplex Blanka, který se začal stavět v roce 2007, bude největší podzemní stavbou nejen v Praze, ale i v Česku a také nejdelším městským tunelem v Evropě. Má být součástí severozápadní části městského okruhu. Stavební práce na tunelovém komplexu Blanka vyjdou Prahu na 21,2 miliardy korun, technologie budou stát dalších 4,5 miliardy korun.