Program zastupitelstva schválen: Před volbou primátora vystoupí veřejnost
30. 11. 2010 – 15:46 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Pražští zastupitelé schválili v úterý odpoledne program zasedání, na kterém budou volit nového primátora, jeho náměstky a další členy rady. Zastupitelstvo hlasy všech členů rozhodlo, že před volbou primátora dají prostor pro vystoupení veřejnosti. Bude se volit až po 19:00.
Magistrát je uzavřen, demonstranti se dobývají dovnitř
Zasedání zastupitelstva se kvůli protestům protahuje. Primátora a další funkcionáře zastupitelé zvolí patrně až večer. Rozhodli totiž o tom, že budou jednat i po 19:00.
Na jednání přišli odpůrci koalice ODS a ČSSD. Dopolední část schůze křikem a pískotem prakticky zmařili. Odpoledne začalo jednání ve 14:00 a uvnitř už byl poměrně klid. Do sálu bylo vpuštěno jen 90 demonstrantů, což je kapacita prostor pro veřejnost. Venku ale protesty naopak sílily.
Zastupitelé nejprve složili slib. "Fuj" a "hanba", křičeli odpůrci nové koalice, když skládali slib například kandidát na primátora Bohuslav Svoboda, Rudolf Blažek, Milan Richter (všichni ODS), Karel Březina a Petr Hulinský (oba ČSSD). Silný potlesk naopak sklidil lídr TOP 09 Zdeněk Tůma a Jiří Dienstbier (ČSSD), který koalici nepodporuje.
Veřejnost dostane hodinový prostor
Veřejnost bude mít na vystoupení na Svobodův návrh hodinový prostor. TOP 09 neprosadila dvě hodiny. Předsedající Svoboda také umožnil protestujícím proti koalici přečíst před sborem petici.
Dopoledne obsadily sál stovky odpůrců koalice ODS a ČSSD. Schůze zastupitelstva sice začala, kvůli křiku a pískotu demonstrantů ale zastupitelé nejednali. Svoboda schůzi několikrát přerušil.
Vedení radnice poté budovu nechalo uzavřít a do sálu vpustilo pouze omezený počet demonstrantů. Ti, kteří opustili magistrát, se poté snažili dostat dovnitř i násilím. I lidé, kteří stojí venku, se ale budou moci do debaty přihlásit.
Šťastný se ostře obul do TOP 09, ta se cítí uražena
Předseda pražské ODS Boris Šťastný se na jednání zastupitelstva ostře pustil do představitelů TOP 09, která skončí v metropoli v opozici. V souvislosti s nimi připomínal privatizaci Becherovky i důlní společnosti OKD. Zástupci TOP 09 označili jeho projev za urážku.
Před Šťastného projevem přečetli odpůrci koalice ODS a ČSSD petici. "Koalice se zprofanovala ještě předtím, než začala pracovat," uvedl jejich zástupce Marek Jehlička. Poukázal třeba na to, že primátorovi náměstci Pavel Klega a Milan Richter (oba ODS) dostali po volbách jiné posty, starostenské. "Nedávejte hlas koalici ODS a ČSSD," vyzýval Jehlička.
Po něm si vzal slovo Šťastný, který jako poslanec může vystoupit na zastupitelstvu kdykoli a neomezeně. Zdůraznil, že jeho firmy se nikdy neucházely o veřejné zakázky, a zabrousil do historie. Šťastný připomněl privatizaci karlovarské Becherovky, v níž získala podíl podle něho výhodně firma nynějšího předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga, ač prý ani nesplnila podmínky a nedala nejlepší nabídku. Podíl v Becherovce měla i Patria Finance Zdeňka Bakaly, v níž býval hlavním ekonomem pražský lídr TOP 09 Zdeněk Tůma.
Pískot do Šťastného projevu
Šťastný poukázal i na Schwarzenbergovo a Bakalovo působení v týdeníku Respekt, Bakalovu údajně výhodnou privatizaci OKD a jeho vztahy s exprezidentem Václavem Havlem, pro jehož knihovnu koupil dům na Hradčanech. Havel přišel podpořit odpůrce koalice na zastupitelstvo. "Projevy nepolitické politiky nemají místo v systému zastupitelské demokracie," zdůraznil závěrem Šťastný.
Přítomní odpůrci koalice do jeho proslovu nesouhlasně křičeli a pískali. "Bylo to silné kafe i na to, že tady byla taková atmosféra," řekl předseda zastupitelů TOP 09 Tomáš Hudeček. Podle něho zazněly až "podivné urážky". "Objevily se tam urážky našich čelních představitelů strany, kteří se situací v Praze nemají co dělat, tak je to smutné," dodal. Hudeček za klub TOP 09 dokonce požádal o čtvrthodinovou přestávku na jednání frakce. Zastupitelé s tím ale nesouhlasili.