Dnes je čtvrtek 8. května 2025.
Počasí dnes 5°C Polojasno

Prezident bude rozdávat státní vyznamenání. Kandidátů je skoro šedesát

31. 3. 2014 – 18:31 | Zpravodajství | Ondřej Neufus

Prezident bude rozdávat státní vyznamenání. Kandidátů je skoro šedesát
zdroj: Mediafax

Miloš Zeman bude v říjnu rozdávat státní vyznamenání. Dnešní den je poslední, kdy lidé mohli zasílat návrhy na nominaci. Mezi navrženými osobnostmi jsou například cestovatel Miroslav Zikmund, či kardiolog Jan Pirk.

Do Sněmovny dosud dorazilo pětadvacet nominací osobností na státní vyznamenání. Jsou mezi nimi kardiolog Jan Pirk, islandský slavista Helgi Haraldsson, historik umění Bohumil Samek, psycholog Jaroslav Šturma a sochař a medailér Milan Knobloch. ČTK to dnes řekl tajemník příslušného sněmovního podvýboru Rudolf Kubát. Dnešek byl posledním dnem, kdy lidé a organizace mohli nominaci do dolní komory zaslat.

Návrhy přijímal také Senát, který obdržel tři desítky návrhů. Mezi nominované patřili kromě odbojářů například cestovatel Miroslav Zikmund, který letos oslavil 95. narozeniny, nebo kambodžský král Norodom Sihamoni, jenž má těsné vazby na Česko.

Oceněna může být i demonstrantka proti okupaci Československa r. 1968

Ke kandidátům přibylo na návrh Českého rozhlasu "osm statečných", kteří v srpnu 1968 na Rudém náměstí v Moskvě demonstrovali proti okupaci Československa vojsky socialistického tábora. Byla mezi nimi ruská disidentka Natalja Gorbaněvská, která loni v listopadu zemřela. Krátce předtím navštívila Česko a setkala se mimo jiné i prezidentem Milošem Zemanem, jenž bude v říjnu vyznamenání udílet.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dnes uvedl, že se Zeman vyznamenání Gorbaněvské nebrání. "Pan prezident se již v loňském roce v prosinci vyjádřil v tom smyslu, že paní Natalja Gorbaněvská byla na seznamu vyznamenaných pro letošní rok (myšlen rok 2013), a podotkl k tomu, že toto vyznamenání lze udělit i in memoriam," tlumočil Ovčáček loňské vyjádření prezidenta. Případné vyznamenání zbylých sedmi ruských disidentů bude podle mluvčího Hradu záležet na posouzení Zemana.

Sněmovními kandidáty by mohli být taky válečný veterán Pavol Švec, zakladatel odbojové skupiny Zbojník Jaromír Klika a lidický farář Josef Štemberka, jehož spolu s dalšími tamními obyvateli popravili nacisté. K dalším navrženým patří farář Josef Toufar, který byl v roce 1950 obviněn ze zinscenování takzvaného číhošťského zázraku a zemřel na následky mučení komunistickou Státní bezpečností.

Do Sněmovny přišly i nominace Oldřicha Stránského a Felixe Kolmera, kteří se angažují v Česko-německém fondu budoucnosti, a Čeňka Růžičky, jenž se zasazoval o odškodnění obětí romského holokaustu.

Nominací může přibýt. Návrhy mohou vzejít od poslanců.

Do konce dubna ještě mohou návrhy předkládat poslanci. Nominace pak bude posuzovat podvýbor. O tom, koho z kandidátů Sněmovna na státní vyznamenání navrhne, by měli poslanci rozhodovat na červnové schůzi. Podobně budou postupovat i senátoři. Konečný verdikt bude na prezidentu, jenž k nominacím parlamentu, ale také vlády, může, ale nemusí přihlédnout.

Loni Sněmovna navrhla prezidentovi 39 osobností. Zeman ocenil při příležitosti státního svátku 28. října tři z nich. Medaili Za zásluhy obdrželi kytarista Vladimír Brabec, chirurg Pavel Pafko a in memoriam autorka pomníku lidických dětí Marie Uchytilová-Kučová, kterou nominoval také Senát. Ten u hlavy státu uspěl se sedmi kandidáty. Prezident chtěl vyznamenat i dalšího nominanta dolní komory, rockera Vladimíra Mišíka. Mišík ale odmítl ocenění převzít kvůli nesouhlasu s některými Zemanovými rozhodnutími.

Předchozí článek

Ironický pohled na českou povahu v divadelní adaptaci knihy Gottland

Následující článek

ALŽÍRSKO