Záchranáři museli přerušit pátrání. Italský Titanic se potápí
18. 1. 2012 – 18:50 | Zpravodajství | Danica Klein

AKTUALIZUJEME. Záchranáři znovu přerušili pátrání po asi dvacítce pohřešovaných z výletní lodi Costa Concordia, která v pátek ztroskotala u italského pobřeží. Vrak, který při nehodě uvízl na útesu, se začal pohybovat. Mluvčí hasičského sboru řekl, že záchranáři se k němu nemohli přiblížit.
Obří výletní plavidlo s více než 4200 lidmi na palubě narazilo na útes poté, co se odchýlilo od stanoveného kurzu. Nehoda se stala asi půl kilometru od ostrova Giglio a vyžádala si zatím nejméně 11 obětí. Asi šest desítek lidí bylo zraněno. Úřady pohřešují ještě 22 lidí. Potápěči jsou přesvědčeni, že některá těla jsou na dně moře pod vrakem lodi.
Záchranné práce byly kvůli posunu lodi přerušeny již v pondělí v poledne. Dnes se zastavily v 08:00 SEČ poté, co se loď o několik centimetrů posunula. Pohyb lodi ohrožuje potápěče, kteří v útrobách hledají pohřešované. Navíc byla i špatná viditelnost.
"Vyhodnocujeme, zda (vrak) získal nový opěrný bod, abychom věděli, jestli můžeme pokračovat. V tuto chvíli se k němu nemůžeme ani přiblížit," řekl mluvčí hasičů Luca Cari. Jakmile bude možné v pátrání pokračovat, chtějí se záchranáři soustředit na částečně potopenou čtvrtou palubu, kde se lidé shromažďovali k evakuaci a kde potápěči našli sedm těl.
Na stabilizaci vraku čeká také nizozemská firma Smit Salvage, která se chystá vypumpovat ze 17 nádrží plavidla 2400 tun paliva, aby tak zamezila ekologické havárii. Společnost je připravena začít s pumpováním nafty ve čtvrtek, práce by podle jejích odhadů měla trvat dva týdny.
Tragédii se mělo zabránit
Italský premiér Mario Monti dnes vyjádřil lítost nad ztroskotáním lodi. "Takové tragédii se mohlo a mělo zabránit," prohlásil. Monti také poděkoval obyvatelům ostrova Giglio za pomoc, kterou poskytli cestujícím při záchraně z lodi, a za to, že ztroskotaným nabídli přístřeší. "Velkorysost obyvatel (ostrova) na mě udělala dojem," řekl.
Kapitán lodi Francesco Schettino byl obviněn z několikanásobného zabití a předčasného opuštění plavidla, za což mu hrozí až 15 let vězení. V noci na dnešek byl na základě soudního rozhodnutí propuštěn z vazby a převezen do domácího vězení.
Čtěte také: Kapitán Schettino: Loď jsem opustil omylem!
Soudu podle italských médií v úterý sdělil, že po havárii pomáhal s evakuací a že z lodi nechtěl utéci. Když se zařízení spouštějící záchranné čluny zaseklo a pak zase začalo fungovat, "klopýtl jsem a ocitl se náhle v člunu s pasažéry," řekl Schettino. Na havarovanou loď pak už prý nemohl zpět, protože již byla moc nakloněná. Podle italských deníků je ale toto vysvětlení sporné, protože ve Schettinově člunu se nacházeli i dva další palubní důstojníci.
Podle médií soudkyně, která Schettina propustila do domácího vězení, konstatovala "vážné náznaky provinění" kapitána havarovaného plavidla. Poté, co Schettino během evakuace opustil loď, neučinil podle ní "žádný průkazný pokus" vrátit se alespoň blíž k ní. Záchranné práce prý sledoval z útesů, kam se dostal s některými členy posádky. Schettinovo tvrzení o tom, že řídit evakuaci nebylo možné, pak údajně popírá skutečnost, že jiní členové personálu zůstávali na lodi a snažili se pasažéry dostat z havarované lodě pryč.
Čtěte také: Loď řídil jako ferrari, řekl o kapitánovi důstojník Concordie