Plzeňským právům chybí odborníci a nerozvíjí se tu věda, tvrdí komise
8. 2. 2012 – 17:07 | Zpravodajství | Jan Pastor

Plzeňská práva nemají dostatek profesorů a docentů, většina jich navíc učí i jinde. Škola také nerozvíjela vědu, za posledních pět let se na fakultě nepracovalo na žádném výzkumném projektu. S těmito výtkami přišla Akreditační komise v dnes zveřejněném stanovisku.
Komise neprodloužila Fakultě právnické Západočeské univerzity (ZČU) akreditaci magisterského programu po 31. říjnu 2012. Ministerstvo školství musí do 30 dnů vydat konečné rozhodnutí, v případě akreditací ale nemůže jít proti stanovisku komise. Škola si pak může podat takzvaný rozklad. Studenti už si stěžují u Ústavního soudu.
Rektorka ZČU obdržela e-mailem zprávu od komise dnes dopoledne. "Ihned ji postoupila děkanovi fakulty právnické s žádostí, aby se ke stanovisku vyjádřil," uvedla mluvčí ZČU Kamila Kvapilová. Tým děkana nyní zprávu studuje a v dalších dnech navrhne vedení univerzity další kroky. Podle děkana Jana Paulyho by měla fakulta vypracovat vyjádření ke stanovisku komise začátkem příštího týdne. Pro ZČU bude zásadní verdikt MŠMT do 30 dnů po doručení zprávy komise, uvedla Kvapilová. Rektorka už začala ve vedení ZČU jednat o tom, jak zabezpečit dostudování studentů fakulty. Spolu s děkanem mají v nejbližších dnech konzultovat další postup v této věci s náměstkem ministra Ivanem Wilhelmem.
Čtěte také: Studenti plzeňských práv znovu demonstrují za zachování výuk
"V současnosti není dostatečně zabezpečeno trestní právo, pracovní právo, římské právo a teorie práva pro uskutečňování pětiletého magisterského programu," konstatovali komisaři. Z deseti garantů hlavních předmětů dva pracují na více než 1,75 úvazku, v oboru římského a finančního práva a práva sociálního zabezpečení na fakultě nepůsobí žádný profesor nebo docent. Věk dalších dvou garantů by pak v případě udělení akreditace přesahoval 75 let. "Ani jeden z nich nepůsobí výlučně na plzeňské fakultě, nýbrž své nasazení dělí mezi fakultu a jiné pracoviště," upozornila komise.
Rozhodnutí o neprodloužení akreditace je tak prý reakcí na "dlouhodobě vykazovanou neschopnost koncepčně řešit problémy v personálním zabezpečení výuky a s tím související odborné a vědecké činnosti." Ani jeden garant neměl za posledních pět let odbornou studii či knihu uveřejněnou v zahraničí, žádný z profesů a docentů také v posledních pěti letech nerealizoval na fakultě výzkumný projekt.
Vedení ZČU ale tvrdí, že práva mají kvalitní personální zabezpečení výuky, a chce rozhodnutí komise odvrátit. Chtějí se kvůli tomu sejít s ministrem školství. Případné zrušení fakulty by postihlo 1060 studentů magisterského studia a 150 bakalářů, kteří by zřejmě mohli dostudovat, ale škola by už nepřijala další. Ministr školství Josef Dobeš (VV) se na pondělní tiskové konferenci nechal slyšet, že v takovém případě by se ministerstvo spolu se školou o studenty postaralo. Pravděpodobně by byli převedeni na právnické fakulty v Praze, Brně a Olomouci.
V Plzni protestovalo asi 400 studentů a jejich rodičů
Proti stanovisku Akreditační komise už plzeňští studenti podali stížnost u Ústavního soudu. Domnívají se, že jsou trestáni za chyby jiných, tedy za aféru s rychlostudiem, opsanými pracemi i podivným přijímacím řízením. Aféra vyšla najevo v roce 2009. Od té doby fakulta prochází reformním procesem.
Proti rozhodnutí komise dnes protestovalo v Plzni asi 400 studentů a jejich rodičů. Šlo už o druhou demonstraci před budovou fakulty. "Počkáme na kroky vedení ZČU. Pokud se situace nebude vyvíjet pro fakultu pozitivně v následujícím týdnu dvou, vyjedeme vyjádřit svůj nesouhlas s rozhodnutím akreditační komise před budovu MŠMT," uvedl student Michal Volf, jeden z koordinátorů studentských aktivit. Petici proti rozhodnutí akreditační komise už podepsalo 2700 lidí, z toho 1800 studentů ZČU. Organizátoři protestů ji příští týden odešlou na ministerstvo školství.