ODS a VV prý chtějí spolupracovat, John ale trvá na výměně ministrů
17. 5. 2011 – 16:14 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Věci veřejné i ODS zatím chtějí pokračovat ve vládní spolupráci a přípravě reforem. O osudu kabinetu se ale zřejmě rozhodne až při červnovém hlasování o reformních zákonech, které vláda spojí s důvěrou.
Vyplynulo to z vyjádření předsedy VV Radka Johna a místopředsedy ODS Pavla Drobila.
John řekl, že VV v červnu nepodpoří vládu, pokud neodejdou ministři spojení s korupčními skandály. Nebude jim to ale prý překážet v tom, aby do hlasování o kabinetu se svými partnery jednaly o reformách.
Drobil naopak zdůraznil, že pro ODS je klíčový postoj VV k reformám. Bez jejich schválení prý ODS nechce dělat personální změny ve vládě. Podle informací z poslaneckého klubu ODS by se jednání o vládních reformních zákonech mohlo odehrávat i na mimořádných schůzích sněmovny a mohlo by se protáhnout až do konce srpna.
John: Nebudeme za otloukánky
"Pokud bychom byli jenom na jedno použití, nebo nějaké použití pro koaliční partnery, nebudeme hrát tu roli otloukánků, kteří jsou používáni," řekl John. Zopakoval, že zásadní podmínkou pro VV je výměna ministrů spojených s korupčními skandály. VV dříve požadovaly odchod ministra obrany Alexandra Vondry (ODS), ministra zemědělství Ivana Fuksy (ODS) a Miroslava Kalouska (TOP 09).
"V červnu bude hlasování o důvěře, závěrečná bilance, konečný účet," řekl John, který v úterý odnesl premiéru Petru Nečasovi demisi na post vicepremiéra. Na dotaz, co VV budou dělat v případě, že koaliční partneři jejich personální požadavky odmítnou na středečním jednání K9, John odpověděl: "To budou dlouhá jednání. Bude dlouhá vláda, dlouhé jednání K9 a nebude poslední. Šlo o to, abychom se rychle pravidelně scházeli na K9, musíme řešit například zdravotnictví".
ODS spolupráci ukončit nechce
Drobil po jednání poslanců ODS řekl, že o konci vládní spolupráce s VV zatím jeho strana neuvažuje. Pro ODS je prý nyní nejdůležitější postoj VV k reformám.
"Nejdřív si prokažme, že jsme vláda reformní, přijměme zákony a pak se bavme, jak bude vypadat vláda po zbytek volebního období," řekl. Bez přijetí reformních zákonů podle něj rekonstrukce vlády nedává smysl.
"Proč měnit ministry a nahrazovat je potom nějakými udržovacími ministry na čtrnáct dní, měsíc nebo tři měsíce, než budou eventuálně volby, to nedává žádný smysl," řekl. Podle jednoho z poslanců ODS se sněmovní klub občanských demokratů situací ve VV a TOP 09 zabýval. ODS se podle něj ale zatím kloní k tomu, že počká, jak se situace kolem VV vyvine.
Drobil: Personálním požadavkům VV nerozumíme
Drobil poznamenal, že personálním požadavkům VV příliš nerozumí. Strana podle něj má podle koaliční smlouvy nárok na čtyři ministerská křesla, která nyní má. "To, že vicepremiér pro boj s korupcí rezignoval, neznamená, že VV přišly o tento resort, logické je, že Věci veřejné nám navrhnou kandidáta na tuto pozici, nerozumím dalším posunům v tomto," řekl Drobil.
John naopak prohlásil, že post vicepremiéra pro korupci "je zcela zesměšněný tím, že si člověk v tomto postu nemohl svůj tým vybrat". "Stát se podnájemníkem nějaké jiné strany ve vládě nám nevyhovuje," řekl. Vládní výbor pro boj s korupcí, který měl jako vicepremiér koordinovat, podle Johna ale smysl v každém případě má.
Mimořádná schůze ke skandálům VV
Poslanci ODS uvažují o tom, že by se o vládních reformách jednalo nejen na řádné schůzi sněmovny, která má začít 7. června, ale také na dalším mimořádném jednání. "Bude určitě další schůze svolávaná z vůle koalice reformním zákonům, které budou schvalovány ve vládě až 8. června," řekl poslanec Marek Benda. Uskutečnit by se měla na přelomu června a července.
Zdroj z klubu, který si nepřál být jmenován, upřesnil, že se pokud se vláda "rozhýbe" a reformní zákony projedná, uskutečnila by se jedna mimořádná schůze ještě před červencovými státními svátky. Na ní by poslanci projednali zákony v prvním čtení. Další by se pak konala koncem srpna a odehrálo by na ní se druhé čtení i závěrečné schvalování.
ODS navíc počítá s tím, že opozice bude vládní harmonogram ve sněmovně "ředit" požadavky na jiné mimořádné schůze. ČSSD zopakovala, že chystá svolání mimořádné schůze ke skandálům kolem VV.