Nečas: Obsazení vnitra VV je kvůli vazbě na ABL problematické
29. 6. 2010 – 8:01 | Zpravodajství | red

Nově jmenovaný premiér a předseda ODS Petr Nečas se v úterý večer po jednání lídrů tří stran vyjádřil odmítavě k požadavku strany Věci veřejné, která chce pro svého předsedu Radka Johna místo ministra vnitra a ve vedení tohoto úřadu jednoho náměstka za ČSSD.
Obsazení vnitra Věcmi veřejnými označil za problematické. V rozhovoru pro Českou televizi také řekl, že jednání o obsazení křesel v budoucí vládě se zatím neuskutečnilo, a upozornil, že při rokování nepřistoupí na žádná ultimáta.
"Úzká vazba mezi firmou ABL a Věcmi veřejnými je pro obsazení ministra vnitra problematická, řekl Nečas k požadavku VV, který zástupci strany znovu deklarovali v tiskové zprávě těsně před dnešním jednáním. Připustil, že tento požadavek zazněl také na schůzce lídrů. Vazby mezi konkrétním sektorem a konkrétní firmou jsou podle něj nepřijatelné a hrozí potenciálním střetem zájmů.
Nečas se ohradil i proti účasti člena představenstva ABL Miroslava Zahálky na koaličních jednáních. "I personální míra propojenosti je tady velmi silná. Čelný představitel této firmy, pan (Miroslav) Zahálka, pracuje jako poradce na ministerstvu vnitra, dokonce se i několikrát - k mému zděšení - zúčastnil koaličních jednání. Toto je velmi vážný problém," dodal premiér. "Já to považuji za velmi nezvyklou situaci. Za situaci, které se podle mého názoru Věci veřejné mohly a měly vyhnout. Přičítám to hektičnosti tohoto jednání," komentoval Nečas účast Zahálky na vyjednávání. Ten působí jako člen představenstva ABL, na vnitru pracuje jako poradce prvního náměstka Jiřího Komorouse.
K návrhu VV, že by strana ve vedení úřadu ráda viděla zástupce několika stran, včetně jednoho náměstka za ČSSD, Nečas uvedl, že předseda VV John toto prohlášení na tiskové konferenci po dnešním jednání "velmi relativizoval". "Já jsem řekl jasně, že z podpisu na koaliční smlouvě musí být jasné, kdo s kým je v koalici a s kým v koalici není," prohlásil Nečas v České televizi.
Podle něho bude skupina K9 o obsazení křesel ve vládě mluvit až po uzavření tří nebo čtyř programových kapitol ze sedmi. Vyjádřil přání, aby zúčastněné strany vyjadřovaly svá stanoviska především za jednacím stolem, a upozornil, že nepřistoupí na žádná ultimáta. "Mnohé se mnou lze dojednat, ale vynutit si u mě nelze nic," řekl.
Podle VV musí být ministerstvo vnitra garantem důvěryhodnosti. Policisté by se neměli bát ani rozkrývání politické korupce, uvedla strana v dnešním tiskovém prohlášení. Zárukou prosazení protikorupčních opatření se má stát předseda VV John, uvedla poslankyně a vyjednávačka VV Karolína Peake.
V nedělním vysílání pořadu ČT Otázky Václava Moravce řekla vyjednávačka VV, poslankyně Kristýna Kočí, že pokud se John nestane ministrem vnitra, strana nepůjde do vlády s ODS a TOP 09. Tento výrok se nelíbil zástupcům dvou možných koaličních partnerů. Nečas jej už v neděli označil za neprofesionální, svou nelibost nad ultimativním prohlášením vyjádřil i místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.
"Odpor ostatních stran vůči Radku Johnovi je signálem, že si někdo nepřeje, aby se na ministerstvu něco změnilo," reagovala dnes na slova Nečase a Kalouska Peake.
VV se od počátku profilují jako strana zaměřená proti korupci. Prosazení protikorupčního balíčku je pro ně tedy klíčové. Johnovým dosazením do čela vnitra by se ale strana mohla dostat do střetu zájmů. Hlavní sponzor a vyjednávač strany Vít Bárta je totiž zakladatelem a spolumajitelem bezpečnostní agentury ABL.
Firma se přitom uchází o miliardovou státní zakázku. Bárta plánuje svůj podíl ve firmě v brzké době prodat svému bratrovi Matějovi. Podle informací na webu VV chce transakci dokončit v červenci.