Dnes je pátek 9. května 2025., Svátek má Ctibor
Počasí dnes 13°C Skoro jasno

Na tajné služby by měla dohlížet i tzv. rada osobností

2. 4. 2012 – 16:18 | Zpravodajství | Nikola Velvarská

Na tajné služby by měla dohlížet i tzv. rada osobností
zdroj: Mediafax

Sociální demokracie žádá, aby na české tajné služby kromě parlamentní komise dohlížela i zvláštní rada složená z respektovaných osobností. Měla by právo vstupovat do otevřených svazků.

Novinářům to dnes řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS Richard Dolejš (ČSSD) uvedl, že komise se kvůli odposlechům unikajícím do médií sejde v úterý dopoledne. Přijde podle něj i šéf civilní kontrarozvědky Jiří Lang.

Sociální demokraté chtějí jednat o podobě zákona s vládními stranami. "Budeme navrhovat, aby parlamentní kontrole byly podřízeny všechny tři tajné služby, které dnes v České republice působí," uvedl šéf opozice. Jsou to Bezpečnostní informační služba (BIS), Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) a Vojenské zpravodajství (VZ). Upozornil, že parlamentní kontrole není podřízena civilní rozvědka neboli ÚZSI.

Čtěte také: Lang vysvětluje poslancům kontakt důstojníka BIS s Janouškem

Parlamentní komise by měla mít také posílené pravomoci tak, aby mohla prověřovat, jakým způsobem je vláda úkoluje a jakým způsobem nakládá s poznatky, které od tajných služeb dostává. Zamezit by to podle ČSSD mělo pozdějším dohadům a situaci, kdy si "nikdo na nic nepamatuje".

Média v těchto dnech postupně zveřejňují odposlechy, v nichž figuruje podnikatel a lobbista Roman Janoušek. V záznamech uveřejněných v MfD jsou to převážně jeho rozhovory s někdejším pražským primátorem Pavlem Bémem (ODS). Podle deníku jde o doklad dlouholetých podezření, že Janoušek měl na chod magistrátu výrazný vliv. Server Euro.cz navíc v pátek uvedl, že má k dispozici nahrávku, na níž údajně rovněž hovoří Janoušek a která prý dokládá jeho kontakty uvnitř BIS. Spekuluje se o původu těchto odposlechů, o tom, kdo je pořídil, kdo a odkud je vynesl a komu je předal.

Dolejš na dnešní tiskové konferenci ČSSD uvedl, že se nebude pouštět do unáhlených závěrů. Zda vinu za současnou situaci nese BIS, jsou podle něj zatím jen spekulace. Vysvětlit je potřeba také poslední zveřejněné odposlechy, z nichž vyplývá propojení podnikatele Janouška s vysoce postaveným pracovníkem BIS, uvedl. Nechce, aby "BIS fungovala jako cedník, z nějž informace unikají do soukromých bezpečnostních agentur".

Šéf parlamentní komise chce také dořešit údajný střet zájmů poslance VV Davida Kádnera, který v minulosti pracoval v bezpečnostní agentuře ABL, již vlastnil nynější šéf klubu poslanců VV Vít Bárta. Kvůli Kádnerově přítomnosti Dolejš přerušil minulé jednání komise a koalici vyzval k jeho výměně. Protože koalice ani premiér nereagují, požádá příslušný správní orgán podle bydliště poslance, aby o tom, zda jde o střet zájmů, rozhodl v rámci správního řízení. Zároveň chce o věci informovat mandátový a imunitní výbor sněmovny. "Já opravdu odmítám, aby v komisi sedělo ucho pana Bárty a agentury ABL," dodal. 
Kvůli přítomnosti Kádnera na úterním jednání komise ale Dolejš její schůzi nepřeruší, protože se únik informací z BIS do ABL nebude projednávat, uvedl. Ředitel BIS Lang je připraven sdělit parlamentní komisi pro kontrolu BIS informace k případu hovoru lobbisty Janouška s důstojníkem služby, o němž v pátek napsal server Euro.cz. "Na schůzce, o které časopis referuje, se nestalo nic, co by bylo proti zákonným zájmům BIS a bezpečnostním a ekonomickým zájmům státu," prohlásil dnes mluvčí tajné služby Jan Šubert.

Zdroje:

Předchozí článek

Víkend ve Špindlu ve znamení Burton Špindl Spring Session

Následující článek

Veletrh BIOSTYL 2012 se zaměří na zdraví a ekologii, rozvoj osobnosti i vzdělání