Na ministerstvech startují čistky, Bárta si přivedl kolegu z ABL
14. 7. 2010 – 18:42 | Zpravodajství | red

Noví ministři se ujímají úřadů, což obvykle znamená změny ve funkcích náměstků a na místech nejbližších spolupracovníků. Jedním z náměstků ministra dopravy Víta Bárty bude jeho někdejší spolupracovník z firmy ABL Martin Sýkora.
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) oznámil, že jeho poradcem bude bývalý slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac, kterého za tamní zdravotní reformu kritizovala slovenská levice.
Už od úterý je známé, že bývalý ministr obrany Martin Barták (ODS) bude náměstkem ministra vnitra Radka Johna (VV), což kritizoval stínový ministr vnitra za ČSSD Jeroným Tejc. Barták byl totiž v posledních letech jako náměstek na ministerstvu obrany nebo dokonce ministr obrany u většiny výběrových řízení tohoto úřadu, která byla provázena podezřeními z korupce. Barták je vůbec kontroverzní osobou, donedávna kritizovanou i Johnovou stranou.
"Jmenování náměstkem resortu, který by měl s korupcí zatočit, tak výrazným způsobem snižuje důvěryhodnost proklamovaného cíle - boje s korupcí," uvedl v tiskovém prohlášení Tejc.
Doufá prý, že Barták jako náměstek pro mezinárodní vztahy nebude nijak vstupovat do uzavírání dohody mezi ČR a Rakouskem o vyšetřování možné korupce u nákupu obrněných vozidel Pandur. Mladá fronta Dnes (MfD) v této souvislosti připomíná, že Bartáka zmínili manažeři rakouské firmy Steyr, když hovořili o údajně podivném nákupu transportérů Pandur pro českou armádu.
Barták, kterého na vnitro nominovala ODS, nařčení odmítá a zastal se ho i premiér Petr Nečas (ODS). "Nemyslím si, že Barták cokoli provedl," cituje ho list. Deník také píše, že Barták v minulosti prodal podíl v jedné ze svých firem Andreji Korpljakovovi, jehož BIS označila za hlavu ruské mafie.
Změny čekají i ministerstvo dopravy. Bártovým náměstkem bude nejen Sýkora, ale i bývalý náměstek ministryně obrany Radek Šmerda. Sýkora by měl být ekonomickým náměstkem a Šmerda bude mít na starost právní agendu.
Prvně jmenovaný dříve působil v ABL jako obchodní ředitel. Bárta bezpečnostní agenturu ABL do poloviny června částečně vlastnil, své pozice ve firmě se ale vzdal a nyní ji vede jeho bratr. Ministr připomněl, že jeho bratr vyhlásil ve firmě "stop stav" pro státní zakázky.
Bárta tvrdí, že žádný střet zájmů po nástupu dvou někdejších manažerů ABL do čela ministerstva dopravy nehrozí. "Nedokážu si představit, že by někdo pochyboval o tom, že pokud máte převzít odpovědnost za řízení organizace, že byste se neměl obklopit lidmi, kterým naprosto věříte," řekl.
Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) jmenoval prvním náměstkem Františka Mikeše (ODS), který tuto funkci vykonával už za ministra Václava Jehličky (tehdy KDU-ČSL, dnes TOP 09). Besser také rozhodl o tom, že náměstkyní pro památkovou péči, muzea a galerie se stane Anna Matoušková a ekonomickým náměstkem Tomáš Stejskal. Ani oni nejsou na ministerstvu nováčky.
Pokud jde o Mikeše, na ministerstvu kultury působí od roku 2007, kdy ho ministr Jehlička jmenoval náměstkem pro kulturní dědictví, následně prvním náměstkem. Ministr přechodné vlády Václav Riedlbauch (nominovaný ČSSD) Mikeše na pozici prvního náměstka vyměnil za Stanislava Karabce, který měl blízko k ČSSD.
Mikeš pak působil jako řadový náměstek s pravomocemi v oblasti památkové péče. Při Mikešově příchodu na ministerstvo se proti němu ozvali památkáři z jižních Čech, ve svém působení v samosprávě Českého Krumlova prý památkám spíše škodil než pomáhal. Potýkal se i se soudy.
Čelil obžalobě kvůli chybnému čerpání dotací na opravu sportovní haly poničené povodněmi. Pražský Vrchní soud jej ale nakonec osvobodil stejně jako další dva obviněné v kauze. Mikeš je také v kulturní obci známý svým odporem k návrhu Národní knihovny od Jana Kaplického. Kritiku sklidila jeho práce na ministerstvu při přípravě nového památkového zákona.
Ministr financí Kalousek oznámil, že mu bude radit Zajac, který na Slovensku v době vlády Mikuláše Dzurindy prosadil reformu zdravotnictví. Býval častým terčem kritiky levicové strany Směr za zavedení plateb ve zdravotnictví, opozice se ho tehdy několikrát pokoušela z vlády odvolat. Už před květnovými volbami byl Zajac odborným poradcem TOP 09.
Také ministr zahraničí Karel Schwarzenberg oznámil první personální změny, jeho náměstkem bude diplomat a dosavadní programový ředitel Pražského institutu bezpečnostních studií Jiří Schneider. Schwarzenberg také odvolal náměstka Hynka Kmoníčka.
Ministr školství Josef Dobeš provedl dvě změny ve vedení úřadu. Prvním náměstkem bude Kryštof Hajn, ředitelem kabinetu Michal Šedivý.
Novým prvním náměstkem ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka se stal výkonný ředitel Mezinárodní obchodní komory Vladimír Šiška, který dříve působil také jako náměstek ministra informatiky a tajemník Hospodářské komory. Náměstkem pro legislativu byl jmenován dosavadní ministr Petr Šimerka. Ve funkci vystřídají dosavadní náměstky Mariána Hoška a Robina Schinka. Pozice náměstků v úřadě se sníží ze tří na dvě.
Z ministerstva pro místní rozvoj odešli první náměstek ministra Martin Plachý a náměstek ministra pro legislativu a cestovní ruch Jiří Koliba, a to ještě před nástupem nového ministra Kamila Jankovského (VV).