Dnes je čtvrtek 1. května 2025.
Počasí dnes 7°C Skoro jasno

Lidé v syrském Halabu panikaří. Uprchlo jich už 200 000

30. 7. 2012 – 20:09 | Zpravodajství | Lucie Hyblerová

Lidé v syrském Halabu panikaří. Uprchlo jich už 200 000
zdroj: Profimedia

Boje o velkoměsto Halab na severu Sýrie dnes pokračovaly několikátým dnem. Jak síly věrné prezidentu Bašáru Asadovi, tak povstalci hlásí vítězství. Podle OSN z obchodní metropole uprchlo již kolem 200.000 lidí. Americký ministr obrany Leon Panetta útok na Halab označil za hřebík v Asadově rakvi. Jako další z diplomatů dnes rezignoval syrský chargé d'affaires v Londýně.

Syrská vláda v neděli pozdě večer oznámila, že "vyčistila" halabskou čtvrť Salahaddín a přitom povstalcům způsobila velké ztráty. Rebelové to popírají a tvrdí, že v Salahaddínu, jedné z povstaleckých bašt, nejsou žádné prorežimní síly. Povstalcům se podle agentury AFP údajně podařilo ovládnout důležitou spojnici mezi Halabem a zhruba 60 kilometrů vzdálenou tureckou hranicí, což by mělo usnadnit zásobování zbraněmi a potravinami.

Právě před vážným nedostatkem potravin a vody ve městě varovala šéfka humanitárních operací OSN Valerie Amosová, podle níž již z Halabu před boji uprchlo na 200.000 lidí. Neznámý počet dalších obyvatel je prý ve městě uvězněn.

Podle Panetty, který je na pětidenní návštěvě zemí Blízkého východu, se syrská krize prohlubuje a prezident Asad urychluje svůj pád. "Pokud budou pokračovat v tomto tragickém útoku proti vlastním lidem... Myslím, že to nakonec bude hřebík v Asadově rakvi," řekl Panetta, podle něhož je jen otázkou času, kdy režim padne.

OSN má předejít masakru

Za "popravčího" dnes syrského prezidenta označil francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, podle něhož země směřuje k masakru. Vyzval proto Radu bezpečnosti OSN, aby pro ukončení krize dělala vše, co je v jejích silách. Francie prý bude požadovat, aby se konce týdne uskutečnilo naléhavé zasedání Rady bezpečnosti, pravděpodobně na ministerské úrovni.

Syrský režim po velvyslancích v Iráku, na Kypru a ve Spojených arabských emirátech dnes opustil chargé d'affaires v Londýně. Britské ministerstvo zahraničí oznámilo, že je Chálid Ajúbí informoval, že už není ochoten zastupovat režim, který páchá násilí na vlastním národě, takže už ve funkci nebude pokračovat. Ajúbí byl nejvyšším syrským diplomatem v Londýně.

Dle stanice CNN dezertoval další z brigádních generálů a spolu s ním 11 důstojníků. V noci na dnešek uprchli do Turecka, kde je už přes 43.000 syrských uprchlíků. 
Turecká armáda dnes kvůli situaci v Halabu vyslala další posily k hranici se Sýrií. Do pohraničního města Akçakale byly přesunuty raketové systémy a také obrněné vozy dělostřelectva.

Tajemník OSN vyzývá: "Ukončete boje!"

Z dopadu konfliktu v Sýrii má obavy i Řecko, které na některých místech své hranice s Tureckem posílilo pohraniční stráže až čtyřnásobně ve srovnání s normálním stavem, a sice o 1800 vojáků. Řecko se bojí přílivu syrských uprchlíků.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun vyzval obě strany konfliktu, aby ukončily boj. Novinářům v New Yorku řekl, že hrozí, že se boje rozšíří do okolních zemí.

Pan Ki-mun také informoval o víkendovém incidentu konvoje velitele pozorovatelů Babacara Gaye. Generál dnes k bojům v Halabu řekl, že tam armáda nasadila vrtulníky, tanky a dělostřelectvo. Navštívil Rastan a Homs a prohlásil, že města jsou boji velmi poničená. Dle Pan Ki-muna na Gayeho konvoj v neděli zaútočila armáda. Na vozy prý střílely i tanky, ale díky pancéřové ochraně automobilů nebyl nikdo zraněn.

Předchozí článek

Co má společného Kateřínská jeskyně a Macocha?

Následující článek

Podnikatel Jančura: Nečas je srab. A Kalousek prý páchá zločiny proti lidskosti