Kauzu Krejčík ať si vyřeší ministeŕstvo obrany, říká Bublan
7. 3. 2011 – 16:51 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Kauzu údajně nestandardního odchodu bývalého šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Miroslava Krejčíka z funkce by mělo nadále řešit ministerstvo obrany. Myslí si to alespoň předseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost František Bublan (ČSSD).
Krejčík před výborem vypovídal minulý týden a podle Bublana "mohlo být zklamáním", že víc než podezřelým armádním zakázkám, na nichž pracovali jeho lidé, se věnoval právě okolnostem svého odchodu z funkce.
"Nemám chuť, aby se z toho výboru stal soudní tribunál," sdělil Bublan. Pro některé poslance prý z Krejčíkova vystoupení vyplynulo, že jeho odchod z čela vojenské tajné služby "byl daní" či trestem za to, že se služba zabývala právě armádními zakázkami.
Případ Krejčíkova odchodu z čela VZ vyšetřuje Vojenská policie. Z funkce odešel v roce 2007 po tlaku ze strany tehdejší ministryně obrany Vlasty Parkanové (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09). Parkanová reagovala na dokument popisující údajné Krejčíkovo zneužívání funkce, který sepsali jeho podřízení. Odchod za "nestandardní" po Krejčíkově vystoupení před poslanci označil i nynější ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
Bublan: Neřešme to ve sněmovně
Bublan připustil, že pokud si výbor odhlasuje pokračování v pátrání po této historii, budou podobná vystoupení moci pokračovat. "Ale osobně bych to nechtěl. Měli by to vyřešit na obraně," myslí si.
Krejčíkovo vystoupení mohlo být pro poslance z výboru zklamáním, připustil. Kontroverzních armádních nákupů a podezřelých zakázek se prý totiž někdejší šéf zpravodajců dotkl jen okrajově. "Dotazy na to padaly. Ale odpověď nebyla nějaká vyčerpávající z jeho strany," poznamenal Bublan. Upozornil ale také, že většinu zakázek vyšetřuje policie a Krejčík má možnost právě policistům své poznatky sdělovat.
"Krejčík to neřekne přímo, nemá důkaz"
Na jednání výboru měl podle Bublana ministr obrany k dispozici přibližně dvě stránky přehledu výstupů Vojenského zpravodajství k tématu armádních zakázek z doby, kdy vojenské kontrarozvědce Krejčík šéfoval.
Podle Bublana z Krejčíkových slov "trošku vyplynulo", že jeho odchod souvisel právě se získáváním informací o podivných armádních zakázkách. "Ale on to nemohl říct přímo, protože na to nemá žádný důkaz," upozornil poslanec.
Přesto podle Bublana Krejčík nenaplnil očekávání většiny členů branného výboru, že "přijde s nějakou bombou a řekne: 'my jsme tady měli informace' o tom, že některé osoby byly na někoho napojené a že si řekly o úplatek".