Dnes je úterý 29. dubna 2025., Svátek má Robert
Počasí dnes 20°C Polojasno

EU žádá co nejrychlejší informaci o chemickém útoku v Sýrii

5. 9. 2013 – 19:15 | Zpravodajství | Jakub Konečný

EU žádá co nejrychlejší informaci o chemickém útoku v Sýrii
zdroj: Profimedia

Evropská unie vyzvala inspektory OSN, aby co nejrychleji poskytli světu zprávu o okolnostech srpnového chemického útoku v Sýrii. Unijní prezident Herman Van Rompuy v neobvykle ostře formulovaném prohlášení vydaném na summitu skupiny G20 v Petrohradu napsal, že útok z 21. srpna byl "křiklavým porušením mezinárodního práva a zločinem proti lidskosti".

 

Inspektoři OSN na místě údajného útoku koncem srpna shromažďovali informace a odebírali vzorky k analýze ve specializovaných laboratořích. Jejich zjištění má vnést jasno o tom, zda a jaká chemická látka byla při útoku na povstalecké pozice na předměstí Damašku použita. Neočekává se ale, že jejich dobrozdání ukáže na viníky.

Kdy inspektoři své závěry veřejnosti poskytnou, není známo. Podle některých informací rozbor vzorků může trvat až několik týdnů. Van Rompuy v dnešním prohlášení uvedl, že práce by měla být dokončena co nejdříve, aby světové společenství mohlo rozhodnout o své reakci. Než se tak stane, je podle unijního prezidenta předčasné zahájit jakýkoli odvetný vojenský útok.

Van Rompuy uvedl, že generální tajemník OSN Pan Ki-mun během petrohradského summitu seznámí vedoucí představitele hospodářsky nejmocnějších států o posledním vývoji v Sýrii.

K výzvám za politické řešení syrské občanské války se dnes připojil i italský premiér Enrico Letta. Na tiskové konferenci v Petrohradě prohlásil, že summit G20 může být "poslední šancí" na pokojné řešení konfliktu.

Představitelé skupiny pěti velkých zemí rozvíjejícího se světa, která používá zkratku BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), dnes vyjádřili v Petrohradu obavy z "krajně nepříznivých" dopadů případné vojenské intervence v Sýrii na světovou ekonomiku.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič dnes mezitím varoval před vojenským zásahem Západu proti Sýrii v souvislosti s obavami z následků případného zasažení malého jaderného reaktoru poblíž Damašku. Mluvčí vyzval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby provedla analýzu toho, jak by například bylo znečištěno okolí zařízení, pokud by reaktor byl zasažen.

V pondělí do Ruska zamíří syrský ministr zahraničí Valíd Mualim, aby s šéfem ruské diplomacie Sergejem Lavrovem posoudil vývoj kolem Sýrie.

Zdroje:

Předchozí článek

Zeman překvapil: V mládí jsem zkusil kouřit konopí. Nedělalo mi ale dobře

Následující článek

Prohra Bradáčové, triumf Ištvana. Jde o mnohem víc než o Miloše Zemana a Nagyovou