ČSSD: Další zvyšování DPH má jen zakrýt schodek vytvořený vládou
21. 6. 2011 – 15:37 | Zpravodajství | Jakub Procházka

Případný bankrot Řecka nebude mít podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky takový dopad na Česko, aby si to vyžádalo další zvýšení daně z přidané hodnoty. Vláda si podle něj podobnými plány pouze připravuje půdu pro narovnání veřejných rozpočtů, které budou poškozeny jejími reformami.
Jako možnou reakci na prohloubení dluhové krize v eurozóně zmínil v neděli růst DPH až na 19 procent premiér Petr Nečas (ODS).
Klamou veřejnost v přímém přenosu
Sociální demokraté kritizují už současný plán na sjednocení daně na 17,5 procenta od roku 2013. "Rozhodně pak odmítáme, aby výše sjednoceného DPH byla 19, nebo dokonce i 20 procent," uvedl Sobotka s tím, že vládní politici klamou českou veřejnost v přímém přenosu.
Vládní reformy nejsou podle exministra financí Sobotky solidně propočítány, zhoršují situaci veřejných rozpočtů a úvahy o dalším zvýšením DPH jsou motivovány snahou zahladit schodek veřejných financí. Dopady řecké krize na Česko budou podle Sobotky druhotné, závislé na situaci v Německu.
Nečas v neděli řekl, že pokud by se prohloubila dluhová krize v eurozóně, prosazoval by rychlejší snižování schodků veřejných financí a že je kvůli tomu ochoten diskutovat i o případném zvyšování nepřímých daní. Podle něho by záleželo na skutečných dopadech krize do české ekonomiky. "Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procentních bodů," uvedl premiér jako možnost.
Přidal se i Kalousek
Podle ministra financí a místopředsedy koaliční TOP 09 Miroslava Kalouska je úvaha o možném zvýšení nepřímých daní v Česku kvůli případným turbulencím na trzích v souvislosti s problémy Řecka a eurozóny zcela na místě.
"Kdyby mělo dojít k nějakým turbulencím, tak musíme věrohodně stabilizovat veřejné rozpočty. A samozřejmě že zdanění spotřeby je mnohem méně škodlivé pro konkurenceschopnost než zvyšování přímých daní," řekl v pondělí Kalousek na zasedání v Bruselu, kde ministři financí EU jednali také o pomoci Řecku. Ministr zdůraznil, že jde zatím o úvahu, ne konkrétní návrh.
Praha by k tomu měla přistoupit v případě, kdyby se současná dluhová krize kolem Řecka a eurozóny dále rozrůstala, kdyby se na trhu objevily turbulence či panika a pokud by dluhová krize narušila křehký růst eurozóny.