Chtít omluvu na výročí Lidic je výraz nepoučitelnosti, zlobí se Klaus
11. 6. 2011 – 18:23 | Zpravodajství | Danica Klein

Žádat omluvu za události týkající se sudetských Němců ve dnech výročí vyhlazení Lidic je "výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti", uvedl dnes český prezident Václav Klaus.
Reagoval tak na výzvu šéfa sudetoněmecké organizace Franze Panyho, který na 62. sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Augsburgu Klause vyzval k omluvě za "minulá příkoří" - za poválečné vysídlení sudetských Němců.
Nelze to řešit omluvami
Prohlášení Klause, který je pracovně v Berlíně, tlumočil jeho mluvčí Radim Ochvat. Hlava českého státu je přesvědčena, že spory ohledně odpovědnosti za druhou světovou válku a za vše, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami.
"Omluva vždy měla smysl jako krásné lidské individuální gesto, které člověk dělá ze svého vlastního rozhodnutí. Spory ohledně zodpovědnosti za druhou světovou válku a za všechno, co s ní souviselo, nelze řešit omluvami a už vůbec ne nás, kteří žijeme dnes, tedy po 66 letech," míní Klaus.
"Všechny dosavadní omluvné výroky z české strany někteří v Německu slyšet nechtějí. Navíc žádat omluvu ve dnech výročí lidické hrůzné tragédie je výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti," dodala podle Ochvata hlava českého státu.
Stovky lidí
Lidice jsou jedním ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili 10. června 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických obyvatel s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Dnešního pietního aktu se v Lidicích zúčastnily stovky lidí.