Zprivatizujme pohřeb Thatcherové, navrhl režisér

- Aktuality autor: Danica Klein

Pohřeb bývalé britské premiérky Margaret Thatcherové by měl být zprivatizován. Navrhuje to britský režisér Ken Loach, podle něhož by se tak výrazně ušetřilo na obřadu, který má stát až osm milionů liber (asi 240 milionů korun). 

Margaret Thatcher

Margaret Thatcher,zdroj: Daily Telegraph

"Margaret Thatcherová byla nejvíce rozdělujícím a nejničivějším ministerským předsedou v moderních dobách. Masová nezaměstnanost, uzavírání továren, zničené komunity - to je její odkaz," netají Loach svůj názor na expremiérku, která zemřela v pondělí ve věku 87 let. 

"Jak bychom jí měli vzdát čest? Zprivatizujme její pohřeb. Vyhlasme výběrové řízení a přijměme nejnižší nabídku. To je to, co by si přála," citoval filmaře server Yahoo. 

Názor Loacha, známého jako dlouholetého odpůrce "železné lady", není podle webu žádným překvapením i proto, že by pohřeb Thatcherové v londýnské katedrále svatého Pavla měl být velmi nákladný. Půjde prý o největší podobný obřad od smrti premiéra z druhé světové války Winstona Churchilla, který zemřel v roce 1965. 

Šestasedmdesátiletý Loach patří mezi nejvýznamnější představitele filmového sociálně-kritického realismu. V poslední době zaujal tento držitel řady prestižních ocenění například snímkem Andělský podíl. Hojně se psalo také o jeho veřejné podpoře spoluzakladateli serveru WikiLeaks Julianu Assangeovi.

Tagy: pohřeb premiérka

Zdroje: ČTK