Fiala obhájil křeslo a vyděsil Sobotku. Udženija vytlačila Zahradila

- Aktuality autor: red

Přestože sobotní znovuzvolení Petra Fialy staronovým předsedou ODS nikoho nepřekvapilo, koneckonců byl jediným kandidátem, přece jen kongres hybernovaných občanských demokratů dokázal vzbudit rozruch. Fialova slova o tom, že jeho strana je připravena znovu vládnout, vyděsila současného šéfa kabinetu Bohuslava Sobotku i oligarchu Andreje Babiše. A navíc místostarostka Prahy 2 Alexandra Udženija vytlačila z nejužšího vedení Jana Zahradila. 

Fiala chce resuscitovat umírající ODS

Fiala chce resuscitovat umírající ODS,zdroj: Profimedia.cz

Fiala dostal 93 procent hlasů a získal silný mandát tak, jak si přál. Udženija se stala první místopředsedkyní. Porazila dlouholetého experta strany na zahraniční politiku a europoslance Jana Zahradila, který neměl zájem o post řadového místopředsedy a z úzkého vedení ODS tak v Ostravě vypadl.

Posty řadových místopředsedů v Ostravě obhájili Martin Kupka, Evžen Tošenovský a Miloš Vystrčil, Fialův tým doplní Dagmar Miklošová. V sestavě ODS z uplynulých dvou let žena nebyla, ODS dnešní volbou dvou místopředsedkyň následuje ostatní parlamentní strany, které do svého vedení v poslední době zvolily alespoň jednu. V minulosti ve vedení ODS figurovaly Miroslava Němcová a Libuše Benešová.

Fiala odmítl ve svém nominačním projevu politiku vládní ČSSD jako politiku receptů založených na omezování osobních svobod, vychovávání, kvótách, regulaci a příkazech. V souvislosti s vládním hnutím ANO ministra financí a magnáta Andreje Babiše varoval i před oligarchizací politiky.

Voličům nabídl zjednodušení daňového systému, podporu drobných podnikatelů a ochranu národních zájmů. Ve více než čtyřicetiminutovém projevu zdůraznil, že ODS po drtivé porážce ve sněmovních volbách roku 2013 prošla obrodou a je připravena převzít vládní odpovědnost.

Cílem ODS v podzimních krajských a senátních volbách je podle předsedy strany rozbít nynější všeobecnou vládu levice. Fiala řekl, že se nikdy nevyjadřuje k číslům, rád by nicméně, aby ODS získala v podzimních volbách zpět některé z krajů. Občanští demokraté se podle něj chtějí stát rozhodující silou v pravé části politického spektra.

Kdysi nejsilnější vládní strana má nyní zhruba 14 800 členů, což je méně než polovinu ve srovnání s rokem 2010, a ve Sněmovně 16 křesel. Průzkumy preferencí jí dávají naději na setrvání ve Sněmovně, v případných volbách by podle některých průzkumů nyní získala zhruba 8,5 procenta, podle jiných i kolem deseti.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že ho vyděsilo, když staronový předseda ODS prohlásil, že ODS je připravena opět vládnout. Vláda ODS byla podle Sobotky katastrofa a strana dodnes nepochopila, jak moc České republice uškodila.

Babiš řekl, že na kongresu zazněl program "Antibabiš", který podle něj straně k vítězství ve volbách stačit nebude. Také hnutí ANO podle Babiše ve vládě napravuje to, co lidem vlády ODS způsobily. Ministr řekl, že ODS zatím nedokázala přiznat ani to, že "věnovala naši zemi do rukou kmotrů a vzala peníze těm nejpotřebnějším".

"Jestli je pan premiér Sobotka zděšen, tak mi to nijak nevadí. Já jsem zase zděšen z toho, jakým způsobem v Česku vládne s panem (šéfem hnutí ANO Andrejem) Babišem," reagoval Fiala.

Do Ostravy pod heslo "Věříme v Českou republiku" přijeli ODS jako potenciální konzervativní partneři podpořit předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek i šéf vládní KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

V neděli dopoledne bude kongres pokračovat diskusí, hlasováním o složení širšího vedení strany a závěrečných usneseních.

Tagy: ODS Česko domácí česká politika

Zdroje: ČTK