Klaus se chová jako rozmazlené děcko, říká Havlův tajemník

VIDEO - Aktuality autor: Jakub Konečný

Prezidenta Václava Klause za jeho nedávná vyjádření o jeho předchůdci Václavu Havlovi ostře zkritizoval někdejší Havlův blízký spolupracovník Vladimír Hanzel. Klaus, který na počátku března z Hradu po deseti letech odejde, se podle Hanzela chová jako "rozmazlené děcko, kterému berou hračku". Někdejší Havlův kolega z protikomunistického disentu a do nedávna ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) připomněl, že je nesmyslné označit Havla za "jakobína", Klaus k jakobínství přirovnal Havlovu ideologii. 

Václav Klaus.

Václav Klaus.,zdroj: Mediafax

Klaus, který měl se svým prezidentským předchůdcem dlouhodobé názorové shody, v rozhovoru pro polský týdeník Do Rzeczy Havla označil za extrémního levičáka, který bořil existující lidský řád. V rozhovoru, který je umístěný na Klausových internetových stránkách, také do kontrastu staví Havlův "kosmopolitismus" a "výbojný zahraničně-politický intervencionismus (a humanitární bombardování)" se svou vlastní "důvěrou ve stát" a svým "respektem ke kterékoli zemi světa". 

"Člověk, který je stále ještě prezidentem našeho státu, se chová jako utržený z řetězu. Úplně ztratil soudnost," napsal v reakci pro média Havlův tajemník Hanzel. Klausovi je podle něj jasné, že se zakrátko změní v zapomenutou epizodní figurku, kdežto Havel bude stále víc považován za jednu z největších osobností novodobé české historie. Žárlivost na Havla je tak Klausovým největším hnacím motorem, který jej ale "plnou parou žene do propadliště dějin", míní Hanzel. 

Klaus nazval Havla extrémním levičákem

Podle Klausova rozhovoru pro polský časopis Havel také trh nazýval hokynářstvím, místo demokracie chtěl elitářskou postdemokracii, místo konzervatismu a tradičních hodnot prosazoval modernistické boření existujícího lidského řádu. "Byla to spíše ozvěna francouzského jakobínství než britský konzervativní princip klasického liberalismu. Bylo to extrémní levičáctví," vysvětloval v týdeníku Klaus

Exministr Vondra to označil za nesmysl. "Kdyby byl Havel jakobín, skončil by Klaus na popravišti. To se nestalo, Klaus naopak pod Havlovým prezidentstvím politicky vzkvétal," napsal Vondra. Na tom podle něj nic nezmění fakt, že oba byli často v názorových sporech. Ty však řešili demokraticky, ne revolučně. 

Jakobínství zřejmě nastudované neměl

Jakobíni se dostali k moci v určité fázi francouzské revoluce, parlamentní způsob vlády s několika stranami vystřídala diktatura, kterou provázel mimořádný teror. 

Klaus v rozhovoru také zkritizoval "soudobý liberalismus obamovského ražení", který označil za "postmodernistickou, antidemokratickou, antiliberální ideologií, které podléhá stále větší část západního světa", která patří politicky nalevo a fakticky žádný liberalismem není. 


Prezident, kterého od 8. března na Pražském hradě vystřídá Miloš Zeman, také v rozhovoru zopakoval své euroskeptické postoje a prohlásil, že Rusko není pro ČR nyní aktuálním nebezpečím. "Rusko dnes neurčuje můj život. Daleko více ho určuje Evropská unie," míní Klaus.

Tagy: vaclav klaus

Zdroje: ČTK