V bruselském metru byl ještě jeden útočník

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 25. 3. 2016 09:35) - Aktuality autor: von

Atentátník Khalid Bakraoui nebyl zřejmě při útoku v bruselském metru sám. Záznamy z bezpečnostních kamer odhalily druhého muže, který nesl velké zavazadlo. Dosud není známo, jestli se také odpálil, nebo z metra utekl. Bruselské letiště Zaventem obnoví provoz nejdříve v pondělí.

Atentátníci z Bruselu bratři Brahim a Khalid El Bakraouiovi

Atentátníci z Bruselu bratři Brahim a Khalid El Bakraouiovi,zdroj: Profimedia.cz

Doposud je známé to, že atentátníci byli v úterý nejméně čtyři. Nejdříve se odpálil na letišti Zaventem Khalidův bratr Brahim zřejmě spolu s Najimem Laachraouim. Na letišti byl ještě třetí útočník, který je na útěku. Asi hodinu poté se v metru odpálil Khalid Bakraoui.

Podle agentury Reuters byli bratři Bakraouiovi v hledáčku amerických tajných služeb, respektive na seznamech podezřelých amerických protiteroristických složek, již před nynějšími atentáty.

Prokuratura ve čtvrtek potvrdila dřívější informaci médií, že úřady na Brahima El Bakraouiho vydaly před atentáty mezinárodní zatykač kvůli podezření z podílu na pařížských atentátech z 13. listopadu. Ve městě Charleroi si El Bakraoui údajně pronajal pod falešným jménem Ibrahim Maaroufi ubytování.

O tom, že Brahima El Bakraouiho od prosince loňského roku hledal Interpol, už ve středu informoval list The New York Times.

Nižší stupeň nebezpečí, ale zavřené letiště

Ve čtvrtek večer úřady snížily stupeň bezpečnostních opatření ze čtvrtého na třetí. Médiím to oznámil ministr vnitra Jan Jambon. Nejvyšší stupeň platil od úterních atentátů. Jaké bude mít snížení stupně konkrétní dopady na bezpečnostní opatření v zemi, ale Jambon neuvedl.

Provoz na letišti Zaventem, kde při atentátech zahynulo 11 lidí, bude pro osobní dopravu obnoven nejdříve v pondělí. Už ve středu provozovatel oznámil, že začne odbavovat nákladní a některé soukromé lety. Na letišti ve čtvrtek přistály mimo jiné speciály přivážející na mimořádnou schůzku ministry vnitra zemí evropské osmadvacítky.

Při atentátech v metru zahynulo 20 lidí, dalších jedenáct pak na letišti. Celkem si exploze vyžádaly asi 300 zraněných, stav několik z nich je velmi vážný.

Belgie si ve čtvrtek ve 14:30 SEČ znovu připomněla minutou ticha památku obětí atentátu. Kromě krále Philippa a královny Mathildy uctili mrtvé na nádvoří královského paláce i zástupci federální vlády, parlamentu i Evropské komise.

"Na (letišti) Zaventem a ve stanici (metra) Maalbeek to byla svoboda, na niž zaútočili," řekl premiér Charles Michel.

Zadržení Abdeslama útok o týden uspíšil

Podle zpravodajského serveru CBS plánovali bruselští atentátníci útoky původně na Velikonoční pondělí. Uspíšili je prý ale kvůli pátečnímu zatčení Salaha Abdeslama, jednoho z pařížských atentátníků. Zdroj svých informací CBS neuvedl.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu prohlásil, že Turecko loni v červnu Brahima Bakraouiho zadrželo a posléze vyhostilo. Erdogan rovněž řekl, že Ankara zároveň Belgii varovala, neboť Brahima považovala za zahraničního bojovníka. Belgické úřady ovšem nakonec radikála propustily.

Brahima Turecko dvakrát deportovalo

Dnes nejmenovaný turecký představitel podle Reuters uvedl, že Brahima loni Turecko deportovalo dokonce dvakrát - nejdříve v červenci a pak znovu v srpnu. Dodal také, že jeho vyhoštění bylo administrativní deportací, neboť se uskutečnilo na základě policejního podezření. V Turecku prý žádný zločin nespáchal.

Přinejmenším v jednom případě Turecko vyhostilo Bakraouiho na jeho vlastní žádost nikoli do Belgie, ale do Nizozemska, potvrdil tamní ministr spravedlnosti Ard van der Steur. Podle něj nebyl důvod Bakraouiho zadržovat, protože na něj nebyl vydán ani nizozemský ani mezinárodní zatykač.

Turecké úřady prý navíc Nizozemsku neřekly, proč ho vyhostily. Co Bakraoui dělal po příletu do Amsterodamu, nizozemské úřady netuší.

Bál se vězení, tak se odpálil

RTBF se ve čtvrtek také věnovala Brahimově závěti, kterou policisté našli v počítači při razii v bruselské čtvrti Schaerbeek. V ní atentátník uvádí, že se kvůli policejnímu pátrání necítí bezpečně a že nemá důvod žít. Napsal také, že pokud vše bude takto pokračovat, skončí "vedle něj v cele".

Média spekulovala, že tím myslel uprchlého teroristu z Paříže Salaha Abdeslama, kterého belgická policie dopadla minulý týden v pátek.

Podle RTBF měl ale Brahim na mysli zřejmě Mohammeda Bakkaliho, kterého belgická policie zadržela loni v listopadu. Bakkali byl zatčen kvůli vazbám na atentáty v Paříži.

Tagy: Belgie zahraničí Brusel útoky v Bruselu

Zdroje: ČTK