Trojice proděkanů plzeňských práv sama rezignuje

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Na právnické fakultě Zpápadočeské univerzity v Plzni skončí tři proděkani, kteří se dostali do vedení fakulty vloni spolu s "reformním" děkanem Jiřím Pospíšilem.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Proděkan pro studijní záležitosti Petr Bezouška, proděkan pro vědu a výzkum Karel Eliáš a proděkan pro strategii a rozvoj Bohumil Havel se rozhodli rezignovat, o svém záměru už informovali nového děkana fakulty Květoslava Růžičku. Reagují tak na Růžičkovo prohlášení, že si na fakultu přivede "své lidi".

"Rezignujeme ke konci měsíce. Do té doby vše předáme. Chceme, aby měl profesor Růžička prostor postavit si svůj tým. Pokládáme za solidní, aby měl čistý stůl a nechceme mu házet klacky pod nohy," uvedl Bezouška. 

"Chceme zabránit zbytečným obstrukcím"

Bezouška, Eliáš a Havel chtějí podáním rezignace zabránit zbytečným obstrukcím. Informaci o tom, že se míst vzdávají, už novému děkanovi předali. Pokud by sami nerezignovali, musel by Růžička svolat akademický senát, tam případné odvolání projednat a teprve poté by je sám mohl funkcí zbavit. To by se podařilo nejdříve v listopadu. 

"Předání úřadu by mělo proběhnout během příštího týdne. Už jsem zadal sekretářce, aby dala dohromady veškerou spisovou agendu, veškerý majetkový inventář. Nyní ještě s kolegy dáváme dohromady aktuální úkoly, aby vše mohlo běžet dál, bez přerušení," dodal Bezouška. 

Eliáše, Bezoušku a Havla do funkcí nejužšího vedení fakulty dosadil vloni v listopadu Pospíšil, který po odhalení plagiátorské aféry fakultu dočasně vedl. Za své nejbližší spolupracovníky tak zvolil lidi, kteří upozorňovali na nesrovnalosti na škole. Počet proděkanů navýšil z původních tří na čtyři, nově totiž zavedl funkci proděkana pro strategii a rozvoj. Eliáš a Bezouška tehdy nahradili bývalé proděkany Milana Kindla a Ivana Tomažiče, kteří odstoupili z funkcí po vypuknutí skandálu s nestandardní délkou studia některých studentů a plagiátorské aféře. 

Favorit Eliáš při volbě děkana neuspěl

Jediným proděkanem, který zůstal z doby před Pospíšilem dodnes, je proděkan pro mezinárodní vztahy Karel Klíma. Zda vydrží i nadále za Růžičkova působení, zatím jasné není. 

Květoslav Růžička vystřídal v čele školy Pospíšila, který odešel v srpnu na ministerstvo spravedlnosti. Růžičku zvolil minulý týden akademický senát, přednost mu dal před favorizovaným Eliášem.

Rektor Růžičku jmenoval do funkce k 15. říjnu. Čtyřiašedesátiletý Růžička je vedoucí katedry mezinárodního práva právnické fakulty v Plzni. Byl prvním garantem oboru mezinárodní právo soukromé, který od roku 1996 vyučuje. Titul profesora pro obor mezinárodní právo soukromé a právo mezinárodního obchodu získal v roce 2006. Přednáší i na Univerzitě Karlově v Praze.

Tagy: Plzeň prava ZČU

Zdroje: ČTK