Havel: Volby snad magistrát provětrají. TOP 09 je mu sympatická

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Bývalý prezident Václav Havel věří, že výsledek voleb v hlavním městě "provětrá" pražský magistrát. Sympaticky se mu prý zatím jeví vítěz voleb na pražskou radnici TOP 09.

Bývalý prezident Václav Havel věří, že výsledek voleb v hlavním městě "provětrá" pražský magistrát. Sympaticky se mu prý zatím jeví vítěz voleb na pražskou radnici TOP 09. Slibuje si od ní, že bude působit lépe než předchozí vedení města, které podle něj bylo jedno z nejhorších.

V celkovém hodnocení komunálních voleb Havel zdůraznil, že uspěli nezávislí kandidáti. Potěšila ho prý také poměrně vysoká volební účast. Havel to řekl v pondělí na okraj setkání se slovenskou premiérkou Ivetou Radičovou. 

Na konečné hodnocení je čas, až bude zvolen primátor

"Zatím se mi jeví v sympatickém světle tato strana (TOP 09) a zdá se, že je naděje, že by mohla skutečně magistrát provětrat, počínat si lépe než ta předchozí sestava," řekl Havel.

Na konečné hodnocení voleb v Praze je podle něj brzy, protože ještě není zvolena rada města a primátor. "Rád bych ale věřil, že se trošku něco provětralo v tom magistrátu. Podle mého mínění ta předchozí sestava byla jedna z nejhorších, jakou to město kdy mělo a zrovna v době neobyčejně důležité, kdy se vlastně město nově formuje, nově tvoří," řekl. 

Exprezident také poukázal na to, že celkově bylo v komunálních volbách zvoleno téměř šedesát procent nezávislých kandidátů. "To mi potvrzuje mou dávnou myšlenku, že opravdu rozhodující jsou osobnosti, důvěra v ty osobnosti. Politické strany jsou jakýmsi instrumentem, na jehož půdě se osobnosti formují a seznamují, ale nejsou jakýmisi vrcholy a rozhodujícími články systému," uvedl Havel. 

Havel se v Praze zapojil do kampaně: Nevolil tuneláře a nevěstince

Někdejší prezident poměry v metropoli kritizoval už před volbami, a to prostřednictvím velkoformátové reklamy umístěné na viditelném místě nedaleko magistrály v pražských Holešovicích.

"Nevolím tunely a tuneláře, mafiány a šejdíře, kasina a nevěstince!" nechal Havel napsat na billboard. Nedal přitom ale jasně najevo, kterou politickou stranu ve volbách v Praze podporuje. V minulosti několikrát prohlásil, že je voličem a příznivcem nyní neparlamentní Strany zelených, která se nyní nedostala ani do pražského zastupitelstva. 

V 63členném zastupitelstvu TOP 09 získala 26 mandátů, ODS 20, sociální demokraté 14 a komunisté tři. Zelení a VV se do zastupitelstva nedostaly, přestože jim dalo hlas více než pět procent voličů.

Tagy: Praha havel radnice

Zdroje: ČTK