Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -4°C Zataženo

Svoboda letos pod stromečkem nebude

Svoboda letos pod stromečkem nebude
Výzdoba výlohy obchodního domu CUM v Minsku | zdroj: Tut.by

Mráz – nejlepší děda, jak říkával Jára Cimrman. A Děda Mráz také, jak známo, nosí dárečky nejen v Rusku, ale i v Bělorusku. Jen tu svobodu letos nenadělí. Jak by také mohl, když ji vyškrtli ze seznamu přání.

Před novoročními svátky, které v Bělorusku a v dalších bývalých sovětských republikách sehrávají roli našich Vánoc, se ve svátečné vyzdobených výkladních skříních obchodního domu CUM v Minsku objevily pohádkové bytosti. V jedné scénce Děda Mráz (oděn v domácím úboru) spolu se skřítkem vyřizuje došlou poštu a na stolku leží seznam přání.

Na první pohled nic zvláštního: podobné výjevy, které vyvolávají pochybnosti o dobrém vkusu aranžérů, najdeme leckde po světě. Tady je ovšem zvláštnost v tom, že na původním seznamu přání figurovala i "svoboda". Toho se zřejmě v obchoďáku s ohledem na nedávné události zalekli, a pro jistotu ji šikovně vystřihli, jak upozornil zpravodajský server Tut.by. Situaci "před" a "po" zachytili všímaví kolemjdoucí.

vitrina_cuma_svoboda Ze seznamu přání ve výkladu minského obchodního domu pro jistotu odstranili svobodu | zdroj: Tut.by

Na snímku výkladu, pořízeném v sobotu 21. listopadu, se na seznamu skví "svoboda", zatímco na snímku z úterý 24. listopadu už chybí. Zato je zjevné, že seznam byl roztržen a znovu slepen. Přání týkající se knih, televizoru, domu, člunu či auta přečkala.

Obchodní dům se zdržel jakéhokoliv vyjádření.

Bělorusové se již déle než 100 dnů bouří proti autoritářskému režimu prezidenta Alexandra Lukašenka, který zemi vládne déle než čtvrt století. Protesty propukly po prezidentských volbách z 9. srpna, za jejichž vítěze úřady znovu vyhlásily Lukašenka. Opozice pokládá takový výsledek za zfalšovaný, uznat volby odmítla i Evropská unie. Lukašenko, který se těší podpoře Ruska, ale odstoupit odmítá a nehodlá ani vyslyšet výzvy k dialogu, ústupkům, propuštění politických vězňů či uspořádání nových voleb. 

Zdroje: