Sucho odhalilo tajemství dna Labe. Vedle nepořádku a staré munice rostou rajčata
15. 8. 2015 – 18:19 | Magazín | roj

Na místě, kudy v Německu běžně protéká Labe, nyní rostou rajčata a zpoza rozpraskaného dna vykukují takzvané hladové kameny, symboly sucha a s ním spojené malé úrody. Dlouhé sucho ale kromě zajímavostí odkrylo i nepořádek. Co vše běžně zakrývá voda?
Munice
Lidé na procházce a rybáři narážejí na náboje, miny a dokonce granáty. V některé dny proto museli do terénu vyrážet policejní pyrotechnici. V některých případech bylo třeba munici odstřelit na místě. To, že byla více než 70 let vystavena vlivům životního prostředí, ji činí ještě nebezpečnějšími.
Odpad
Na mnoha místech se nyní objevují prázdné lahve, vraky jízdních kol a další smetí. Lidé hlásili i nálezy odpadkových košů a plotového pletiva, uvedla mluvčí radnice v Magdeburku. Zatím přitom není jasné, kdo je za odstranění takových nečistot odpovědný.
Das #Niedrigwasser der #Elbe könnte man doch mal zum Aufräumen nutzen, oder? @Ottostadt pic.twitter.com/TlX0LuYWDY
— Jörg aus MD an der E (@joerg_md) 8. Srpen 2015
Škodliviny
Ochránci životního prostředí chtějí nynější situace využít k většímu úklidu. "Dotyčné zemské vlády by nyní měly odstranit usazeniny a zanesené podloží odbagrovat," říká šéf ekologické organizace BUND v Sasku-Anhaltsku Oliver Wendenkampf. Poukazuje přitom na škodlivé látky a těžké kovy, které se časem usadily na dně Labe. Pocházejí například z chemického průmyslu.
Takzvané hladové kameny
Vyryté letopočty 1842, 1963 a 2003 na některých balvanech v Labi v Sasku ukazují, jak vzácné jsou tak nízké stavy vodočtů, jako je ten nynější. Takzvané hladové kameny pokládali lidé už před staletími při nízkých stavech vody do řečiště a opatřovali je letopočty. Název hladové kameny dostaly proto, že jejich viditelnost slibovala malou úrodu nebo nesplavnost řeky - a tudíž i hlad.
Verrückt. Hier fließt normalerweise die #Elbe. #Magdeburg pic.twitter.com/YBhzgqirON
— Christian Buch (@christian_buch) 14. Srpen 2015
Rajčata
Na skále, na které v Magdeburku stojí i zdejší katedrála, vyrostla rajčata. Mezi kameny a štěrkem kvete řada rostlin, některé už dokonce mají zelené plody. Vědci mají pro fenomén jednoduché vysvětlení. Semena podle nich mohou pocházet z čističek.
Der @MDR_SAN entdeckt: die Elb-Tomate. #Elbe #Domfelsen #Magdeburg #Niedrigwasser pic.twitter.com/1igN3pQaGK
— Christian Buch (@christian_buch) 14. Srpen 2015
Cennosti
Lidé by teď na břehu Labe a ve vyschlém řečišti mohli nacházet malé poklady jako mince. Drážďanské policii ale dosud nikdo nález cenností z Labe nehlásil.