Sobotka se poškorpil s Dienstbierem kvůli služebnímu zákonu. Padala silná slova
8. 8. 2014 – 17:26 | Zpravodajství | Michal Polák

Situace kolem služebního zákona se v pátek ve vládě vyhrotila. Ministr pro legislativu Jiří Dienstbier se nechal slyšet, že nechce, aby se jeho legislativci spolupodíleli na dalších úpravách normy. Premiér Sobotka spolu s lidovci to ale od ministra požaduje. Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky má ministr splnit úkol zadaný vládou, nebo může rezignovat.
Zapojení odborníků z úřadu vlády požadovali i koaliční lidovci, podle nichž byl postoj Dienstbierova úřadu rozmařilostí. Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na Twitteru uvedl, že ministr má splnit úkol zadaný vládou, nebo může rezignovat. Dienstbier ale po schůzce s premiérem novinářům řekl, že Sobotka po něm rezignaci nepožadoval, pokud by neustoupil.
Na úpravě služebního zákona na základě dohody mezi vládou a částí opozice dnes ráno pracovali odborníci z ministerstev vnitra, financí a práce. Legislativci z úřadu vlády se na ní ale nepodíleli. Sobotka na tiskové konferenci uvedl, že účast legislativců z úřadu vlády předpokládá.
Vzápětí ale jeho ministr novinářům zopakoval, že on se dalších prací účastnit nebude. Jeho úřad má nyní hodně práce a nemá kapacitu, aby podporoval práce na služebním zákonu, uvedl. Navíc je prý pro lidi z jeho týmu složité podílet se na normě, když jejich práce byla znehodnocena.
Na opakovaný dotaz novinářů Sobotka znovu řekl, že se legislativci z úřadu vlády na dalších pracích podílet budou. Oba viditelně rozrušení politici si pak šli po rychlém ukončení tiskové konference jeden z nejvážnějších sporů dosavadního působení koaličního kabinetu vyříkat do útrob Sněmovny.
Politiku nelze brát osobně
"Legislativci úřadu vlády určitě budou spolupracovat na zpracování pozměňujícího návrhu pro Poslaneckou sněmovnu," řekl po schůzce Sobotka. Reakce Dienstbiera byla podle něj hodně dána tím, že dnes šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek označil pracovníky vládní legislativy za amatéry. "Já myslím, že si to bere hodně osobně, on se v tom hodně osobně angažoval, ale politiku prostě nelze brát osobně," řekl Sobotka.
Dienstbier na pozdější tiskové konferenci uvedl, že jeho úřad spolupracuje a od čtvrtečního rána převádí agendu na ministerstvo vnitra. "Nikdy ani na vteřinu to nebylo tak, že bych chtěl sabotovat další práce na služebním zákoně. Poskytli jsme maximální součinnost," zdůraznil. Dva legislativce z 19, kteří pod ním pracují, také požádal, aby se podíleli na činnosti meziresortní skupiny k zákonu. Nejméně jeden z nich již v týmu pracuje. Sám ministr se prý jednání komise rozhodně účastnit nebude.
Zároveň varoval před tím, že rychlé přepracování návrhu může vést k chybám. Dohoda vlády s částí opozice navíc podle něj povede k odkladům přinejmenším v řádu týdnů. Každý den nejistoty a odkladu přitom podle ministra znamená obrovské zvýšení rizika, že se nepodaří bezproblémově státní službu spustit od 1. ledna příštího roku. Jakýkoliv odklad zákona také podle něj může znejistit schválení evropských fondů.
Prezident Zeman není z kompromisu nadšen
Sobotka dnes řekl, že schválená dohoda vlády a části opozice povede k odpolitizování státní správy, i když za ideální stále považuje koaliční návrh. Nadšen z dojednaného kompromisu, který kritizují i odbory a zástupci protikorupční iniciativy Rekonstrukce státu, naopak není prezident Miloš Zeman.
"Pan prezident se bude novou verzí služebního zákona podrobně zabývat, a to zejména z hlediska, zda nedává příliš velký prostor politickým nominantům na úkor lidí s odbornými schopnostmi," řekl hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Jaký bude další Zemanův postup, se podle něj rozhodne po prezidentově návratu z dovolené.
S podobou návrhu nejsou spokojeni ani opoziční komunisté nebo hnutí Úsvit. ODS, která s vyjednaným kompromisem souhlasí, dnes prohlásila, že pokud chce Dienstbier nadále veřejně odmítat plnit úkoly premiéra, měl by co nejdříve rezignovat. Chování ministra je prý dětinské.