Slovenský expremiér Mečiar donášel na Dubčeka

- Aktuality autor: str

Někdejší slovenský premiér Vladimír Mečiar byl podle archivních dokumentů konfidentem komunistické tajné policie. Státní bezpečnosti donášel na Alexandra Dubčeka, který patřil mezi hlavní představitele Pražského jara. 

Vladimír Mečiar jako premiér přísahal na Slovensko. Byl předtím konfident StB?

Vladimír Mečiar jako premiér přísahal na Slovensko. Byl předtím konfident StB?,zdroj: David Neff / MAFRA / Profimedia

O spolupráci Mečiara a Státní bezpečnosti (StB) se spekulovalo od pádu komunismu. Nejnovější poznatky slovenského Denníku N, který se odvolává na archivní dokumenty, nehovoří v expremiérův prospěch.

Mečiara zmiňovali v 90. letech svědci v kauze krádeží tajných spisů z někdejšího sídla pobočky StB v Trenčíně. Za krádeží podle svědectví nestál nikdo jiný než budoucí předseda slovenské vlády.

Na Dubčeka mohl Mečiar donášet, třeba aby dosáhl lepšího umístění v totalitních strukturách. Coby kandidát na tajnou spolupráci s krycím jménem Doktor měl k Dubčekovi blízko. Hovoří o tom spis založený v roce 1985. Mečiarův dobrý přítel Vladimír Krajči byl totiž Dubčekův švagr.

Vladimír Dubček, který se v 60. letech pokusil o uvolnění společenských poměrů v tehdejším Československu, byl totalitnímu režimu trnem v oku. Mečiar by si s kompromitujícím materiálem na figuru takového formátu v komunistické straně nesporně polepšil.

Dokázat Mečiarovo práskačství a spolupráci s StB není snadné. Stejně jako v případě spisu Andreje Babiše není ze zachovalých dokumentů jasné, zda politik s tajnou službou spolupracoval vědomě. Svědkové navíc vypověděli, že Mečiar měl blízko i k sovětské KGB. Byl prý angažován při ochraně sovětských vojenských objektů v Nemšové, kde Mečiar pracoval jako právník. Spolupráci s StB i KGB Mečiar dlouhodobě popírá. 

Tagy: Slovensko Československo agent StB zajímavosti a kuriozity slovenská politika dějiny a fakta

Zdroje: ČTK