Okamura zatím vzpouru ustál. Rebelující poslanci počkají na konferenci

- Aktuality autor: str

Nespokojení poslanci z klubu hnutí Úsvit se založením nové politické frakce týden počkají. Chtějí slyšet názor členské konference, která se sejde příští úterý. Poslanci se minulý týden většinově vymezili proti autoritářskému stylu vedení hnutí Tomia Okamury. Vadí jim i neschopnost strany přijímat do svých řad nové členy.

Tomio Okamura má týden na přesvědčení jeho sympatizantů

Tomio Okamura má týden na přesvědčení jeho sympatizantů,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Místopředseda poslaneckého klubu nejmenší sněmovní strany Petr Adam po ostrých slovech z minulého týdne přišel s dočasným usmířením.

"My jsme se rozhodli, že jakékoli stanovisko zaujmeme až po členské konferenci, která se bude konat 24. února v deset hodin. Po ní se tady sejdeme a budeme dále jednat o tom, co se bude dále dít," uvedl k případnému štěpení strany.

Klub se prý nezabýval mediálními přestřelkami uvnitř hnutí. Výstup z klubu není usnesením, ale dohodou většiny. Předseda hnutí Okamura o usnesení hlasovat nechtěl.

Většina poslanců z klubu je odhodlána založit novou politickou partaj hájící národní zájmy. Své rozhodnutí odůvodňuje neschopností hnutí Ústvit nabírat nové členy. Okamurova politická strana se díky tomu v preferencích pohybuje na hranici volitelnosti.

Nový politický subjekt má integrovat zaběhlé strany a hnutí v regionech. Inspirovat se chce stanovami funkčních a zaběhlých politických stran. "Pokusíme se vzít z těch modelů to nejlepší tak, aby to vyhovovalo a aby to bylo absolutně a plně demokratické," dodal Adam. Okamura považuje snahy spolustraníků za puč, který má za účel převzít a zlikvidovat jím vybudované hnutí.

 

 

Tagy: Česko hnutí Úsvit přímé demokracie česká politika

Zdroje: ČTK