Slovensko chce zpřísnit pravidla pro demonstrace

- Aktuality autor: pal

Slovensko chce po víkendových výtržnostech na demonstraci v Bratislavě zpřísnit podmínky pro konání veřejných akcí. V pondělí o tom informoval premiér Robert Fico. Z násilností na protiimigranské demonstraci je obviněno i dvacet českých občanů. 

Po víkendové demonstraci v Bratislavě Slovensko zpřísní pravidla pro pořádání podobných akcí

Po víkendové demonstraci v Bratislavě Slovensko zpřísní pravidla pro pořádání podobných akcí,zdroj: Profimedia.cz

"Pokud by informace o připravované akci byly natolik závažné, že by potvrzovaly vysokou pravděpodobnost násilností, v takovém případě by mohlo dojít i k zákazu takové akce," prohlásil Fico. Další možnost podle něj představuje omezení konání demonstrací jen na předem vymezené místo například bez pochodu ulicemi měst.

Fico uvedl, že stát neplánuje vzít občanům právo shromažďovat se a právo na vyslovení svého názoru. Na druhé straně podle něj tato práva nemohou být využívaná k násilnostem.

Téma migrantů bylo zneužito, říká Fico

"Zneužívání tématu migrantů neonacistickými nebo extremistickými skupinami nebudeme podporovat," prohlásil Fico, který zároveň odsoudil víkendové výtržnosti v metropoli. Slovenský premiér tak učinil po kritice ze strany opozice a aktivistů organizací na ochranu občanských práv, že se proti projevům násilí nepostavil už o víkendu.

Zatím není jasné, zda by případná omezení shromažďovacího práva mohla zamezit opakování sobotních násilností, jež následovaly po ukončení oficiální části demonstrace proti imigraci, které se zúčastnilo několik tisíc lidí včetně Čechů.

Policie v Bratislavě o víkendu kvůli různým incidentům kolem demonstrace zadržela na 140 osob. Pro podezření ze spáchání trestného činu policisté předvedli na služebny 76 lidí, z toho 41 českých občanů. Policejní mluvčí Tatiana Kurucová dnes odpoledne informovala, že kriminalisté zatím obvinili 19 Čechů a 13 Slováků.

Sedmnáct obviněných Čechů se podle policie zapojilo do násilností u Bratislavského hradu, kde probíhal cyklistický závod. Další dva Češi jsou podezřelí z poškození policejních vozů. Všichni obvinění čeští občané jsou stíhání na svobodě.

Na demonstraci proti imigrantům i na jiné shromáždění proti projevům nesnášenlivosti ve slovenské společnosti o víkendu v Bratislavě dohlížely četné policejní jednotky včetně těžkooděnců. Ministerstvo vnitra oznámilo, že policisté budou za zvládnutí zásahu proti extremistům oceněni.

Tagy: Slovensko zahraničí nepokoje a násilí

Zdroje: ČTK