Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Šiklová: Zeman se hloupě podbízí. Překvapuje mě, co vše lidé sežerou

Šiklová: Zeman se hloupě podbízí. Překvapuje mě, co vše lidé sežerou
Jiřina Šiklová | zdroj: Mediafax

ROZHOVOR Prezidentský kandidát Miloš Zeman se podbízí společnosti svými bonmoty a kvůli tomu často neřekne podstatná fakta. Jeho protivník Karel Schwarzenberg se k tomu nesnižuje. Nicméně voličský vkus je nepředvídatelný a výsledek druhého kola voleb je velkou neznámou. Socioložka a publicistka Jiřina Šiklová má ale ve svých sympatiích jasno, je pro ministra zahraničí.

Komunisti vás od roku 1981 věznili za pašování nelegální literatury ze zámku Schwarzenberg v německém Schienfeldu do Československa. S Karlem Schwarzenbergem jste se seznámila již tehdy?

Literaturu shromažďoval historik Vilém Prečan a později mu Karel Schwarzenberg nabídl část zámku, aby tam mohl archiv uložit. V Schienfeldu to je opravdu ten nejpůvodnější zámek. Právě přes Prečana jsem se s ním seznámila a později, když sem jezdil jako předseda mezinárodního Helsinského výboru, jsme se často vídali.

Ostatně když byl Schwarzenberg v jedné z televizních debat dotázán, co se mu nejvíc v životě podvedlo, hovořil právě o práci v mezinárodním Helsinském výboru. Jaké byly konkrétní výsledky této činnosti?

Dokázal opravdu mnohé. Propuštění vězňů u nás, v Polsku, NDR a hlavně v Moskvě.

Čím nicméně podle vás o tolik převyšuje Miloše Zemana?

To je záležitost vkusu voličů. Tak třeba tím, že nebyl nikdy úplně vtažen do politických her a nezměnil názor. Je daleko víc svůj, než člověk v nějaké politické straně. To je, pravda, do jisté míry podobné i s Milošem Zemanem. Nezapomeňme totiž na to, že Zeman vstoupil do ČSSD až v době, kdy už jí byl vrácen dům v Hybernské ulici. Nebyl zakladatelem ČSSD, ale bezesporu ji uvedl do povědomí. Později, když vyhrál volby, sepsal opoziční smlouvu, což není moc dobrá vizitka prezidentského kandidáta.

Nicméně právě Karlu Schwarzenbergovi je vyčítán politický turismus. Vždyť byl ve strukturách pěti politických uskupení. Co vy na to?

Tato politická uskupení si byla vždy dost blízká a pravicová. Nicméně naše politické strany jsou velmi málo vyhraněné a často se už nedá o pravici nebo levici mluvit. Za vyhraněné lze považovat KSČM, ČSSD a potom nějaké radikálnější pravicové strany, ale jinak s tím partaje velmi válčí.

Podle posledních průzkumů Zemana volí více ženy. Není to překvapivé?

To tedy je. Vždyť Zeman občas ženy uráží, ale jak vidíte, tak voličský vkus je někdy nepředvídatelný.

Jak si vysvětlujete to, že je Zeman populárnější na Moravě a venkově, kdežto Schwarzenberg v Česku a městech?

Je třeba říct, že Zeman je velice inteligentní a vzdělaný člověk. Znám ho z dřívějších dob a nikdy nebyl podrazák jako ostatní lidé z prognostického ústavu. Vždy se ho zastávám. Prognostický ústav při ústředním výboru KSČ, tam byli takoví výtečníci jako Klaus, a ti byli vždycky v názorech dost plastičtí. Takový Zeman nebyl. Na jedné straně se ho zastávám, ale velmi mi vadí, jak se podbízí lidovému vkusu těmi svými bonmoty. Jde až o estrádní vystupování a on se rád chová jako herec. Když byl premiérem, tak jezdil do zahraničí a pro určitý bonmot nesdělil to podstatné. Vždyť tam nebyl za sebe.

Zdroje: