Dnes je středa 30. dubna 2025., Svátek má Blahoslav
Počasí dnes 21°C Polojasno

Rusko chce utajit katastr nemovitostí. Majetek funkcionářů nepůjde dohledat

9. 10. 2015 – 17:07 | Zpravodajství | roj

Rusko chce utajit katastr nemovitostí. Majetek funkcionářů nepůjde dohledat
V ruských médiích se objevují informace o rozsáhlém majetku Putinova mluvčího Dmitrije Peskova. Může si ze svého platu dovolit luxus? | zdroj: Profimedia

Mají ruští činitelé skutečně přepychové vily a jachty, zatímco každý desátý obyvatel Ruska bude mít kvůli chudobě nárok na potravinové lístky? Pokud ruský parlament schválí návrh zákona, který iniciovala tajná služba FSB, lidé se už pravdu nedozví. Katastr nemovitostí by se měl veřejnosti uzavřít. Podle odhadů Transparenty International je v parlamentu šance na schválení značná. 

Údaje o vlastnících nemovitostí mají být podle návrhu tajné, aby je prý nemohly zneužívat kriminální živly. Přístup k datům v katastru mají mít jen policie a soud. Podle Transparency International by zákon omezil možnost veřejné kontroly státních úředníků, mezi nimiž podleruského tisku nejsou korupční praktiky žádnou výjimkou.

Návrh FSB přichází v době, kdy se v ruském opozičním tisku objevují zprávy o přepychových vilách ministerských činitelů žijících v luxusu, zatímco zbytek národa se potýká s následky vážné finanční krize.

V těchto souvislostech se v médiích přetřásá zejména majetek prezidentského mluvčího Dmitrije Peskova, bývalého šéfa státních železnic Vladimira Jakunina nebo tajemníka vlivné Bezpečnostní rady Nikolaje Patruševa.

Vůdce ruské opozice Alexej Navalnyj navrhovaný zákon považuje za přímý útok na činnost své Nadace pro boj s korupcí.

"Zkorumpovaní úředníci nám nemohou zabránit, abychom fotografovali jejich paláce, ale mohou nám znemožnit, abychom dohledali přímou souvislost mezi ministerskými vlastníky a danou nemovitostí," řekl Navalnyj agentuře Reuters. "Veškeré ruské mocenské struktury se společně snaží utajit pravdivé informace o svých domech a jachtách," dodal opoziční předák.

Předchozí článek

Největší kvalifikační propadák v historii? Před Řeckem jsou i Faerské ostrovy

Následující článek

Sucho, jaké si místní nepamatují: Orlík se mění ve vyprahlou pustinu