Putin se před volbami chvástá superzbraní

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 1. 3. 2018 21:34) - Aktuality autor: šar

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek v projevu k poslancům prezentoval široký rejstřík nových strategických zbraní, které podle něj žádná jiná armáda na světě nemá. Informaci, doprovázenou působivou velkoplošnou projekcí, prezident doprovodil tvrdou kritikou zbrojních ambicí Spojených států, které podle něj veškeré ruské návrhy na dohodu ignorují. 

Putin zdůrazňoval arsenál zbraní ruské armády

Putin zdůrazňoval arsenál zbraní ruské armády,zdroj: Profimedia.cz

Washington podle ruského prezidenta ustupuje od dvoustranných odzbrojovacích dohod, z rozmisťování protiraket po celém světě a posouvání hranic NATO na východ. Rusko odpovědělo průlomem v budování strategického potenciálu včetně nové generace těžkých mezikontinentálních raket Sarmat, řekl prezident. Obrázky z jejich zkoušek měli poslanci v sále možnost zhlédnout na celoplošné projekci.

"Ve vývoji jsou i další nové unikátní systémy," řekl Putin v komentáři k dalším videozáznamům. Oznámil, že koncem loňského roku ruská armáda úspěšně vyzkoušela nový typ balistické rakety na jaderný pohon. Raketa má neomezený dolet a její letová dráha je nepředvídatelná. "Nikdo ve světě takové rakety nemá," zdůraznil prezident.

Totéž prý platí o nových podmořských aparátech s mezikontinentálním dosahem a jadernou náloží, laserových systémech, nových nadzvukových zbraních nebo raketách nezachytitelných radary, prohlásil šéf Kremlu za bouřlivého potlesku posluchačů. Bezpečnost Ruska se v důsledku těchto zbrojních systémů v násobcích zvyšuje, řekl Putin. "Nechtěli nás vyslechnout, tak teď nás slyší," dodal.

Pentagon v následném prohlášení sdělil, že není Putinovým výčtem nových zbraní zaskočen. "Prohlášení nás nepřekvapilo a americký lid může být ujištěn, že jsem plně připraveni," uvedla mluvčí amerického ministerstva obrany Dana Whiteová.

Podle amerického ministerstva zahraničí Putinovo prohlášení potvrdilo to, že Rusko vyvíjí zbraně v rozporu s mezinárodními ujednáními, mimo jiné s dohodou mezi Moskvou a Washingtonem z roku 1987 o likvidaci střel krátkého a středního doletu. Ministerstvo také uvedlo, že projev prezidenta o jaderném arzenálu sledovalo s velkým zájmem, za nešťastnou a nezodpovědnou pak považuje animaci, při které jaderné hlavice míří očividně na Floridu.

Tagy: Rusko zahraničí Spojené státy ruská politika zbraně a munice války a ozbrojené konflikty

Zdroje: ČTK