Dnes je pondělí 6. února 2023., Svátek má Vanda
Počasí dnes -1°C Oblačno

Politolog Kubáček: České politice hrozí fatální restart jako v Itálii

Politolog Kubáček: České politice hrozí fatální restart jako v Itálii
Politolog Jan Kubáček | zdroj: Parlamentnilisty.cz

Politolog Jan Kubáček pro ParlamentníListy.cz analyzuje současnou situaci na politické scéně. Zamýšlí se, kdo je vítězem a poraženým středečního hlasování o důvěře vládě, zda budou volby skutečně v říjnu a nakolik rozpouštění sněmovny ovlivní slova prezidenta Zemana o tom, že bude čekat na vyšetřování státního zástupce Ištvana.

„Při obecném pohledu na politickou scénu jednoznačným vítězem středečních událostí je Miloš Zeman. Pro běžného diváka, příjemce a voliče se potvrzuje, že sněmovna se změnila v náboženskou válku, nesmiřitelné kolbiště podobající se nekonečnému blízkovýchodnímu konfliktu. Probíhá to nejen mezi politickými stranami, ale už i uvnitř politických stran a mezi vedením a řadovými poslanci,“ uvádí Kubáček.

Jediný, kdo odešel bez ztráty pověstného kvítku, a to ještě včas, než došlo k vzájemným atakům, byl podle něho prezident Miloš Zeman. „Kuriózně to ani tak neoslabí Jiřího Rusnoka, protože vstupoval do kolbiště s otevřeným hledím a hlavně veřejnosti sděloval, že si uvědomuje, že situace je do poslední chvíle otevřená,“ míní politolog.

Všichni politici prohráli. Kromě Zemana

Tím, že premiér prezentaci vedl na odborné bázi a po celou dobu zůstával spíše u technokratické mluvy a odborného vystupování, ve výsledku prý tolik netratí. Podle Jana Kubáčka si zachoval určitý klid a nadhled.

„Mezi poraženými jsou prakticky všichni zúčastnění politici, protože se ukázalo, že sněmovna je ještě nepřehlednější než obvykle, že už neplatí žádná pravidla, podané sliby a že napětí a rozpad vzájemné úcty a respektu k politickému řemeslu je pryč,“ popisuje současnou situaci.

Fatální restart politiky jako v Itálii

Běžný příjemce politiky si z toho dle jeho slov odnese pachuť, nedůvěru a začne se velmi silně rozmýšlet o podpoře opozice či takzvané bývalé koalice, případně nových politických stranách a osobnostech. „Vyšlo z toho totiž, že politická krajina je naprosto napjatá, otřesená a prožívá hlubokou deziluzi a střet. V podstatě jí hrozí fatální restart podobný Itálii a 90. létům, kdy se mluvilo o tom, že celý politický systém je devalvován,“ myslí si dokonce Kubáček.

Zdroje: