Počet migrantů plujících do Evropy z Tuniska výrazně roste

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Tunisko zaznamenalo radikální příbytek migrantů, kteří z jeho břehů míří na člunech do Evropy. Zatímco loni se jednalo o stovky lidí, za letošek už místní úřady zastavily více než šest tisíc migrantů. Počet migrantů mířících do Itálie přitom od loňského července extrémně klesal.

Tunisko letos zastavila více než šest tisíc migrantů mířících do Evropy

Tunisko letos zastavila více než šest tisíc migrantů mířících do Evropy,zdroj: Profimedia

Pašeráci lidí začali ve větší míře přesouvat svou nekalou činnost do Tuniska poté, co proti nim zakročila pobřežní stráž v sousední Libyi. Nejméně 68 migrantů zahynulo o víkendu při potopení člunu se 180 migranty při nejhorším neštěstí svého druhu u tuniských břehů. Většinou šlo o Tunisany, kteří prchali před nezaměstnaností a ekonomickou krizí ve své zemi.

"Od 1. ledna do konce května 2018 jsme u našich břehů zadrželi kolem 6000 migrantů, přičemž ve stejném období minulého roku byly zadržených pouze stovky," uvedl ministerský úředník, který si nepřál být jmenován.

Počty migrantů jsou přitom obzvlášť nízké během zimních měsíců, kdy jsou nepříznivější povětrnostní podmínky.

Tuniský premiér Júsuf Šáhid dnes odvolal ministra vnitra Lutfího Brahíma, uvedla vláda ve svém prohlášení bez udání důvodu, kterým je pravděpodobně víkendové neštěstí. Už předtím předseda vlády vyhodil desítku zástupců bezpečnostních složek kvůli tomu, že se člun nepodařilo zadržet.

Letos se k 2. květnu do Itálie dostalo 1910 tuniských migrantů včetně 39 žen a 307 nezletilců, z toho 293 bez doprovodu dospělé osoby. Za stejné období loňska se do Itálie dostalo 231 tuniských migrantů, vyplývá ze statistik Mezinárodní organizace pro migraci (IOM).

Celkový počet migrantů připlouvajících do Itálie přitom prudce klesl po loňském červenci, kdy významná skupina pašeráků v libyjském pobřežním městě Sabráta souhlasila s ukončením činnosti a nakonec byla vytlačena. Libyjská pobřežní stráž podporovaná Evropskou unií rovněž začala vracet větší počet migrantů zadržených na moři do Libye.

Tagy: Itálie zahraničí Tunisko migrace afričtí uprchlíci Středozemní moře uprchlická krize

Zdroje: ČTK